Współcześnie ludzkość dysponuje wieloma, różnorodnymi urządzeniami pozwalającymi na podniesienie komfortu życia oraz odpowiednie zabezpieczenie własnego mienia, zdrowia oraz życia. Jeśli chodzi o systemy zabezpieczeń przed wdarciem się osób niepowołanych do domów lub mieszkań prym wiodą kamery emitujące obraz na żywo, czujniki otwarcia okien, a także inteligentne drzwi.

Rodzaje mechanizmów stosowanych w inteligentnych drzwiach

Inteligentne drzwi przyczyniają się do tego, że czujemy się bezpieczniej. W jaki sposób? Przede wszystkim sprawiają, iż wdarcie się do domu złodziei mogących nie tylko nas obrabować, ale także dążyć do pozbawienia nas zdrowia czy życia zostaje zredukowane do minimum. Oczywiście istnieją sposoby na sforsowanie drzwi, ale im bardziej zaawansowane technologicznie środki zabezpieczeń zostały zastosowane, tym trudniej jest dokonać włamania. Inteligentne drzwi często są wyposażone w czytniki linii papilarnych uniemożliwiające ich otwarcie jeśli wcześniej nie został zarejestrowany wzór linii papilarnych uprawnionych do ich otwarcia. Istnieją także drzwi wyposażone w systemu umożliwiające ich otwarcie za pomocą dedykowanych aplikacji. Jest to szczególne udogodnienie dla osób nie rozstających się z telefonami, a w obecnych czasach do takich ludzi należy zaliczyć większość z nas. Posiadając zainstalowaną na smartfonie odpowiednią do danego typu zamka aplikację – jesteśmy w stanie odblokować (a także zablokować) zamek jednym kliknięciem – również zdalnie. Inną opcją jest otwieranie drzwi za pomocą pilota. Ich wadą jest jednak to, iż działają one tylko do określonej odległości oraz musimy pamiętać o wymianie w nich baterii. Wśród wielu posiadaczy inteligentnych drzwi popularnym rozwiązaniem jest także zastosowanie mechanizmów na kartę zbliżeniową z magnetycznym paskiem czy też z brelokiem.

W czym przydatne są inteligentne drzwi?

Pomimo tego, że mechanizmy stosowane w inteligentnych drzwiach są różne – cel stosowania ich wszystkich jest taki sam: zapewnienie domownikom większego bezpieczeństwa. Ich cechą charakterystyczną jest także fakt, iż dzięki większości z nich nie musimy nosić ze sobą tradycyjnych kluczy, co całkowicie eliminuje ryzyko ich zgubienia. Dodatkowym atutem posiadania tego typu drzwi jest możliwość udostępnienia innym dostępu do naszego mieszkania czy też domu – wystarczy, że przekazany dostanie kod dostępu lub kod do aplikacji otwierającej zainstalowanej na smartfonie. Nie istnieje wówczas potrzeba fizycznego przekazywania klucza, co może okazać się szczególnie przydatne na przykład jeśli chcemy udostępnić nasze mieszkanie najemcom.