Artykuł sponsorowany

Tryptyk nazwą nawiązuje do trójczęściowych ołtarzy, które składały się z głównej części środkowej oraz dwóch, zwykle ruchomych skrzydeł, które można było zamykać, zasłaniając centralny obraz. Obecnie nazwy tej używa się także w odniesieniu do trzyczęściowych obrazów malarskich, fotografii, kompozycji graficznych i płaskorzeźb. Części te mogą stanowić jedną wspólną kompozycję wymagając konkretnej aranżacji, jak i składać się z odrębnych ilustracji tworzących wspólną opowieść, które można swobodniej rozmieścić.

Lekkość i dynamika tryptyków

Od tradycyjnych obrazów jednoczęściowych tryptyki odróżnia lekkość i dynamika. Są cenione za ich zdolność do prawdziwej transformacji przestrzeni, w której są eksponowane. Obrazy jednoczęściowe są tworzą zwartą, bardzo konkretną kompozycję, zaś nowoczesne tryptyki ze swobodą układają się na ścianie, dzięki podziałom wprowadzając do wnętrza dodatkowy rytm. Niezależnie od zawartości, sama ich geometria ma dynamiczna formę. Każdy, kto ceni sobie radosne i dynamiczne aranżacje z pewnością doceni ich walory dekoracyjne w sypialni lub salonie.

Tryptyk w dużej przestrzeni

Tryptyki świetnie sprawdzają się, gdy potrzeba wypełnić dużą przestrzeń. Być może rozważasz wybór tryptyku bowiem musisz coś zrobić z ogromną pustą ścianą. Jeśli tak to duży tryptyk będzie jak powiew świeżego powietrza – obraz podzielony na trzy części pozwala ukazać rozległy, przestrzenny krajobraz w przestrzeni, a razem takie dzieło sztuki zamknie aranżację mocną nutą.

Tryptyk jako punkt centralny

Nie jest tajemnicą, że tryptyk ma dużą siłę oddziaływania. Sprawdza się doskonale w pomieszczeniach, które potrzebują punktu centralnego lub po prostu odważnego motywu, które dopełni resztę wystroju. Tryptyk świetnie sprawdzi się koło wejścia robiąc oszałamiające pierwsze wrażenie; nad kominkiem, wyśrodkowując salon lub nad łóżkiem, ożywiając prostą sypialnię. Tryptyki sprawdzają się nawet w łazience – tylko tam raczej te o mniejszych rozmiarach. Średnie tryptyki dobrze sprawdzają się w wielkich łazienkach (być może nad wanną), a małe tryptyki idealnie nadają się do zawieszenia na ścianach mniejszej łazienki, której mimo braku miejsca chcemy nadać charakteru.

Tryptyk jako droga

Tryptyki doskonale sprawdzą się w długim, pustym korytarzu. Ponieważ obejmują trzy oddzielne części stanowiące fragment jednego spójnego obrazu, zawieszenie ich w jednakowej odległości wzdłuż korytarza stworzy wrażenie naturalnego przepływu z jednego końca na drugi. Dzięki niemu korytarz będzie wyglądał oszałamiająco dla każdego, kto spogląda weń z dowolnego końca.

Tryptyk a minimalizm

Układ zbyt wielu obrazów czy zdjęć o różnych rozmiarach może przytłoczyć wnętrze. Zamiast nich wybierz tryptyk, aby zachowując minimalistyczny charakter, nadać przestrzeni śmiałą stylistykę. Fragmenty o tych samych rozmiarach stworzą czyste, nieprzerwane linie, a pojedynczy podzielony obraz uzupełni każdy minimalistyczne wnętrze bez tworzenia bałaganu wizualnego.

Niezależnie od tego, czy tryptyk trafi do kuchni, salonu czy sypialni ani od tego, jakie aranżacje chcesz stworzyć pamiętaj, że interesujące jest takie wnętrze, które oddaje charakter ludzi w nim mieszkających. Dla których każdy detal wiąże się z jakimś wspomnieniem i przez to staje się czymś ważnym. Warto zatem dobierać tryptyki tak, by uzupełniały wnętrze, przedstawiały charakter domowników, były odbiciem ich wspomnień, marzeń – czy choćby zainteresowań. Warto zwrócić uwagę na treść

Tryptyki znajdziesz w sklepie RoomArt na stronie https://www.roomart.pl/dekoracja-wnetrz/tryptyki/