Fot. Bartosz Nowacki

Sezon palenia w kominku można uznać za rozpoczety. Po kilkukrotnym użyciu domowego paleniska większość użytkowników dochodzi do wniosku, że trzaskający ogień wygląda atrakcyjniej, gdy nie przesłaniają go plamy sadzy na szybie. Pokazujemy, jak szybko, tanio i bez specjalnych środków chemicznych oczyścić szybę kominka.

Zwykle plamy z okopcenia na szybie pojawiają się gdy drewno opałowe jest zbyt wilgotne, a czasami szyba brudzi się nawet gdy drewno jest dobrze wysuszone. Taka dola. Trzeba się z tym pogodzić i znaleźć szybki i tani sposób oczyszczania szyby.czyszczenie szyby kominka z sadzy

Jeden z najbardziej niezawodnych, domowych sposobów polega na użyciu do czyszczenia tego, co akurat w kominku z reguły zawsze mamy pod ręką – popiołu z paleniska. Szmatkę lub papierowy ręcznik kuchenny zwilżamy wodą i przykładamy do popiołu w palenisku, by przyczepiły się do niego drobiny spalonego drewna.czyszczenie szyby kominka z sadzy

Za pomocą szmatki/ręcznika z popiołem ścieramy okopconą plamę sadzy z szyby kominka. Jeśli ktoś jest pedantem może jeszcze powtórnie przetrzeć szybę do czysta drugim zwilżonym papierowym ręcznikiem.Szmatkę lub papierowy ręcznik kuchenny zwilżamy wodą i przykładamy do popiołu w palenisku, by przyczepiły się do niego drobiny spalonego drewna.

Sadza usunięta, szyba czysta, kominek po wybraniu popiołu z paleniska będzie gotowy do następnego rozpalenia. Czyszczenie szyby trwa nie więcej niż 5 minut.Szmatkę lub papierowy ręcznik kuchenny zwilżamy wodą i przykładamy do popiołu w palenisku, by przyczepiły się do niego drobiny spalonego drewna.