Dekoracje nadają wnętrzom styl, są niezbędnym elementem aranżacji każdego pomieszczenia. Czy dekoracja ścian w postaci fototapety lub obrazu drukowanego na zamówienie spełni nasze oczekiwania?

Aranżację wnętrza wykonujemy w różnych momentach posiadania mieszkania, niekoniecznie w nowym wnętrzu, różne są również motywacje. Czasem chcemy ożywić wnętrze, w innych przypadkach zaakcentować swój styl, zainteresowania, hobby albo marzenia. Nie chcemy przy tym robić zbyt dużego zamieszania, wydawać dużo pieniędzy ani zagracać pomieszczenia. W takim wypadku możemy użyć dekoracji ścian, które mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim są widoczne z każdego miejsca w pokoju, a poza tym nie zabierają przestrzeni. Najbardziej nadają się do tego dekoracje drukowane. Są to profesjonalne dekoracje wykonywane na zamówienie.

Najbardziej znane dekoracje wykonywane metodą wydruku to oczywiście fototapety. Najlepsze będą fototapety drukowane na zamówienie, a chociaż nie jest to produkt tani, to warty jest swojej ceny. Fototapety drukowane na zamówienie wykonywane są na bazie zdjęć cyfrowych, w uproszczeniu to duża fotografia. Nie ma tym wiele przesady, bo jakość wydruku osiąga jakość fotograficzną. Co może być motywem takiej fototapety? Praktycznie wszystko, dlatego fototapety wykonywane na zamówienie można w dużym stopniu personalizować. Możemy wydrukować to co lubimy, to, o czym marzymy lub motyw, który oddaje nasz styl. Odradzamy wykonywanie fototapety na podstawie własnych zdjęć, bo liczy się jakość techniczna, a te koga zapewnić zawodowcy. Nie tylko zdjęcie może być podstawą do wydruku, może to być również grafika zapisana w pliku cyfrowym. Fototapety wykonane na podstawie takich grafik dobrze sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Jeszcze jedna zaleta fototapet drukowanych na zamówienie to możliwość dokładnego podania wymiarów wydruku. W praktyce oznacza to dużą oszczędność, ponieważ nie musimy naklejać fototapety w miejscach, które będą zasłonięte. Co więcej, kompozycja fototapety na tym zyska.

fototapetadosalonu

Fototapety są dużą dekoracją i dość mocno ingerują we wnętrze, zwłaszcza jeśli są wykonane w mocnych kolorach. Doskonale maskują wówczas niedoskonałości aranżacji, ponieważ najbardziej zwracają uwagę. Nie każdemu jednak to odpowiada i wtedy lepiej zastosować drukowane obrazy, zwłaszcza, że można je drukować na podstawie tych samych plików cyfrowych. W tym wypadku wymiary wydruku są mniejsze i często wystarczy jakość naszych własnych zdjęć. Z tego powodu duży odsetek zamawianych obrazów to wydruki pamiątkowych zdjęć lub zdjęć rodzinnych. W przypadku obrazów możemy dobierać wymiary w dużym zakresie, dopasowując rozmiary obrazu do własnych potrzeb lub tylko dopasowując obraz do pustego miejsca na ścianie. Przy odrobinie staranności obraz doskonale wkomponuje się w całość aranżacji. Obrazy do salonu lub do sypialni najczęściej zamawiane są ze zdjęć z bazy sklepu, obrazy do pokoju młodzieżowego częściej drukowane są z własnych zdjęć.

Czy do kuchni można również stosować dekoracje z wydruku? Oczywiście, że tak, współczesne kuchnie to czyste pomieszczenia, bez wilgoci i oparów. Co więcej, w kuchni znajdą zastosowanie nie tylko zwykłe fototapety i obrazy, ale również fototapety samoprzylepne. Są to fototapety drukowane na cienkiej folii i nie nadają się na ściany. Klejone są na szybę lub pod szybę, bardzo często również na frontach mebli i lodówek. Doskonała metoda na odnowienie kuchni niewielkim kosztem.

Jeśli podobają nam się dekoracje z drukarni, nie decydujmy się od razu na zakup. Przeglądajmy internet w poszukiwaniu inspiracji, a nawet wzorów do naśladowania. Będziemy wiedzieli czego się spodziewać po wybranej dekoracji. Możemy również poprosić o konsultację dekoratora wnętrz, zwłaszcza wtedy, kiedy nie jesteśmy pewni własnego poczucia estetyki.