Warunki pogodowe w Polsce są dość kapryśne, pozostawiając wiele do życzenia. Najlepszym więc rozwiązaniem dla ogrodników zaawansowanych i amatorów jest umieścić w ogrodzie szklarnię. Jeśli chcesz postawić na jakość i trwałość, wybierz szklarnie z poliwęglanu. Sprawdź, jakie ma zalety i co możesz w niej uprawiać.

Jaka to szklarnia z poliwęglanu?

Szklarnia z poliwęglanu to wybór w ostatnich latach dość powszechny. Większość ogrodników przekonała się o wyższości poliwęglanu nad folią i szkłem. Okazało się, że poliwęglan to materiał o wysokiej jakości, trwały i mniej narażony na uszkodzenia w porównaniu ze szkłem i folią. Dodatkowym jego atutem jest fakt, że szklarni z poliwęglanu nie trzeba stawiać na fundamencie tak jak na przykład szklarni ze szkła. Poliwęglan jest bezpieczniejszy, a jego folia UV zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem. Jest to materiał, który nie bywa tak często narażony na uszkodzenia, jak pozostałe. Szeroką ofertę szklarni z poliwęglanu można znaleźć na stronie firmy Botanic.

Czy praca w szklarni musi być oznaczona potem i zmęczeniem?

Zazwyczaj praca w szklarni ze szkła lub folii nie kojarzy się z niczym miłym. Pod szkłem i folią jest duszno, pot spływa po karku, zatem praca nie jest niczym przyjemnym. Co innego poliwęglan, tutaj temperatura nie jest tak duża, cechuje go wysoka termoizolacyjność, ale także światłoprzepuszczalność i lekkość. Dla roślin, jak i ludzi warunki do rozwoju i pracy są idealne. W ostatnich latach poliwęglan wykorzystywany jest również, jako pokrycie dachowe wiat i tarasów. To najlepsze lata poliwęglanu, do czasu, kiedy nie zostanie wymyślony lepszy materiał.

Co można uprawiać w szklarniach z poliwęglanu?

Będąc ogrodnikiem posiadającym szklarnię z poliwęglanu, ma się ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o uprawy. Można w niej hodować warzywa, owoce, różne gatunki roślin, a nawet i cytrusy. Szklarnia z poliwęglanu to optymalne miejsce na uprawę:

  • kwiatów, a w tym begonii, szałwii, lobelii czy petunii;
  • warzyw szczególnie ciepłolubnych, takich jak pomidory, w tym koktajlowe, sałata, szczypiorek, rzodkiewka, rukola i ogórki;
  • ziół, wszelkiego rodzaju od A do Z; owoców, takich jak truskawki lub owoce cytrusowe i egzotyczne (mandarynki, arbuzy, ananasy, limonki, melony).

Czy szklarnia z poliwęglanu to inwestycja na długie lata?

Poliwęglan został doceniony przez amatorów ogrodnictwa, ale także przez ogrodników uprawiających warzywa i owoce na większą skalę. Jest to inwestycja na długie lata, która w krótkim czasie potrafi się zwrócić. Jej konstrukcja stworzona jest z materiałów odpornych na korozję.

Jeśli w tym roku nie udało ci się kupić szklarni, zaplanuj zakup wczesną wiosną, a nawet na przełomie lutego i marca, bo już wtedy możesz wysiewać nasiona, na przykład kwiatów lub ziół.