Artykuł sponsorowany
Technologia budowy nowoczesnych domów kanadyjskich jest bardzo zachęcająca pod wieloma względami. Z jednej strony ogromną zaletą jest koszt takiej inwestycji, gdyż budowa domu z drewna najczęściej jest sporo tańsza od budowy domu murowanego. Kolejną zaletą jest to, ile trwa budowa domu z drewna, gdyż czas ten jest naprawdę dużo krótszy niż w przypadku innych technologii – do trzech miesięcy czasu. Jeszcze jedną zaletą wartą uwagi jest dobra izolacja cieplna, jaką można uzyskać podążając za ścisłymi wytycznymi tej technologii. Warto więc przyjrzeć się z bliska, jak wygląda budowa domu z drewna.
Od czego najlepiej będzie zacząć?
Na starcie konieczne jest dopełnienie wszelkich kwestii formalnych po to, aby nasz dom z drewna mógł powstać. Konieczne jest uzyskanie wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego albo też decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Następnie wybieramy interesujący nas projekt domu, który pozwala sprecyzować wszystkie nasze potrzeby względem nowej inwestycji. Aby rozpocząć prace w terenie konieczne będzie pozwolenie na budowę. Urząd ma 65 dni na wydanie takiego dokumentu, który pozwoli w końcu wyruszyć w teren i zająć się w pierwszej kolejności- budową fundamentów pod nową inwestycję. Wszystkie prace konstrukcyjne mogą być tak naprawdę wykonywane o dowolnej porze roku.
Wybieramy ekipę i rozpoczynamy budowę
- Budowa domu z drewna w praktyce dzieli się na kilka ważnych etapów. Jedynymi pracami na mokro, które muszą być przeprowadzone poza sezonem zimowym jest przygotowanie murowanych fundamentów pod konstrukcję szkieletową.
- Kiedy fundamenty są gotowe- można zacząć zwozić na miejsce budowy drewno, które posłuży do wykonania konstrukcji ścian oraz dachu. Część z tych elementów może być prefabrykowanych, co sprawia, że budowa może iść jeszcze szybciej. Pamiętajmy o tym, że musi to być specjalne drewno, odpowiednio sezonowane, suszone i impregnowane, posiadające właściwą klasę wilgotności. Jest to gwarancją jego wytrzymałości i solidności. Tylko taki materiał jest odpowiedni do budowy domu kanadyjskiego.
- W kolejnym kroku wykonywana jest cała konstrukcja ścian, a następnie poszycia dachowego. Nic dziwnego, że inną nazwą tej właśnie technologii to budownictwo szkieletowe- na tym etapie budynek rzeczywiście przypomina sam szkielet. Poszycie zewnętrzne jest wykonywane z płyt OSB, równie ważne jest przykrycie dachu.
- Na tym etapie można już przymierzać się do montażu okien. Te te zostaną zainstalowane, można powiedzieć, że dom jest w stanie zamkniętym, a co za tym idzie kolejne prace mogą być wykonywane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, jeśli nie ma sprzyjającej pogody.
- W środku trzeba wykonać konstrukcje ścian oraz przedścianki, a także poprowadzić wszystkie instalacje. Nie bez znaczenia są poszczególne warstwy ocieplenia ścian, w których najczęściej znajduje się wełna mineralna- materiał bardzo ciepły i niepalny. Na zewnątrz trzeba natomiast zająć się wykonaniem elewacji. Końcowym etapem jest aranżacja wnętrz. W taki sposób powstaje trwały budynek na lata.