Artykuł sponsorowany

Można wierzyć lub nie w jego działanie. Dla Chińczyków feng shui pozostaje jednak wciąż obowiązującym kanonem praktycznych zasad planowania przestrzeni. W ten sposób, wprowadzają ład, porządek i szczęście do swoich domów.

Nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami chińskiej filozofii, trzeba przyznać, że w proponowanym przez feng shui planowaniu jest sporo skutecznych rozwiązań, bazujących na ergonomii i praktycznym wykorzystaniu miejsca do życia.

Najwięcej życiowej energii qi znajduje się w świetle. Dlatego też oświetlenie zyskuje tak reprezentatywne miejsce w chińskich wnętrzach. Jak o nie zadbać, żeby spełniało wszystkie najważniejsze postulaty dalekowschodniej praktyki aranżacyjnej?

Dom pełen pozytywnej energii – feng shui a dobór oświetlenia

Aranżowanie wnętrz z pomocą światła

Spośród wszystkich podstawowych elementów domu: drewna, ziemi, metalu, ognia i wody, oświetlenie reprezentuje gorący płomień domowego ogniska. Odpowiada za przytulność i funkcjonalność przestrzeni, zapewniając bezpieczeństwo, powodzenie i przyjazne miejsce do życia oraz pracy. Nie bez powodu Chińczycy uznają, że lampy stanowią najlepsze ucieleśnienie życiodajnej energii qi.

System świetlne ma zatem kluczowe znaczenie i dlatego współczesne feng shui tak wielką wagę przykłada do wyboru właściwych produktów oświetleniowych.

Czym trzeba się zatem kierować? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych założeń, które zdecydowanie sprawdzają się w domach i mieszkaniach nie tylko miłośników wschodnich filozofii.

Sprawdź natężenie światła we wszystkich pomieszczeniach

Jakość życia w dużej mierze zależy od sposobu oświetlenia wszystkich domowych przestrzeni. Jeśli nie zadbamy o zapewnienie odpowiedniego poziomu światła, wówczas poszczególne wnętrza nie będą w pełni funkcjonalne.

Feng shui zakłada, iż powinniśmy zadbać o równomierne rozłożenie oświetlenia w całym wnętrzu, gdyż to zapewnia właściwy przepływ pozytywnej energii. Zaplanowanie poszczególnych punktów eliminuje ciemne kąty oraz zbyt intensywne oświetlenie niektórych powierzchni, prowadzące do drażniącego i męczącego wzrok efektu olśnienia.

Filozofia Dalekiego Wschodu skłania się również do rozwiązań praktycznych, dlatego ceni wysokiej jakości produkty, które dają zdrowe i funkcjonalne światło.

Żarówka a filozofia przestrzeni

Dom pełen pozytywnej energii – feng shui a dobór oświetleniaŻarówki to klucz do właściwego zaplanowania wnętrza. W dużych, przestronnych pomieszczeniach powinno się stosować światło o większej intensywności, w mniejszych – delikatne i subtelne.

Co ciekawe, choć filozofia feng shui pochodzi z czasów starożytnych, nie unika nowinek technicznych. W mieszkaniu zaaranżowanym według jej zasad można a nawet należy stosować produkty LED, które są zdecydowanie bardziej wydajne energetycznie niż tradycyjne żarówki. Używa się je niemal we wszystkich rodzajach produktów oświetleniowych, a szeroki wybór modeli z gwintem LED oferuje sklep z lampami Azzardo.

Żarówki LED pozwalają także realizować kolejny z chińskich postulatów – łączenia światła z kolorem. Nieco eklektyczna filozofia, która łączy kulturę chińską z tradycjami hinduskimi, określa, iż we wnętrzach powinny pojawiać się symboliczne barwy:

  • zieleń – leczy i uspokaja,
  • błękit – wspiera rozwój kariery zawodowej,
  • pomarańcz – ożywia przestrzeń i przynosi relaks,
  • czerwień – symbolizuje ogień, jest najmocniejszą z barw, przynosi radość i energię do życia,

Diody LED pomagają w piękny sposób włączać kolor do modnych aranżacji, dowolnie modyfikując zestawy barw poszczególnych punktów świetlnych. Dom staje się zatem żywym obrazem kolorów.

Nie tylko wnętrza, ale też zewnętrze

Feng shui określa także, iż dla zachowania równowagi i balansu nie możemy poprzestać na oświetleniu wyłącznie wnętrza domu. Konieczne jest również zamontowanie lamp wokół niego, aby rozjaśnić elewację oraz bezpośrednie otoczenie. Lampy w ogrodzie, na ścieżce i podjeździe do domu przynoszą energię z zewnątrz i pozwalają na lepsze życie.

***

Mówi się, że feng shui to nie tylko oświetlenie, a raczej napełnianie domów energią światła, która sprawia, że stajemy się szczęśliwsi i żyjemy lepiej.

Nawet jeśli nie wierzymy w tę chińską filozofię budowania przestrzeni, to naprawdę warto zastosować w prywatnych wnętrzach opisane powyżej zasady.

Dlaczego? Ponieważ to nie tylko nieokreślona i abstrakcyjna teoria, a zespół rad, dzięki którym dom staje się praktyczniejszy, pomieszczenia wygodniejsze do życia, a my jesteśmy bezpieczni i po prostu szczęśliwsi. A czy właśnie nie na tym powinna opierać się idealna aranżacja domu?