Artykuł sponsorowany
Wybierając tkaniny do wnętrz powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, czy są efektowne i pasują do wystroju, lecz także na ich jakość, łatwość w czyszczeniu i dodatkowe zalety. Atesty i specjalne oznaczenia podpowiadają, jakimi właściwościami charakteryzuje się dana tkanina.
Kupując tekstylia do wnętrz warto patrzeć nie tylko na to, jak wyglądają, ale sprawdzić również ich parametry i atesty. Owszem, istotne jest by zasłona czy tkanina obiciowa kanapy pasowała do wystroju wnętrza, a nie gryzła się z innymi meblami czy dodatkami. Nikt z nas nie chce mieć na środku salonu ekstremalnie groteskowej sofy tylko dlatego, że jest ona obita tkaniną dobrej jakości, przyjemną w dotyku i łatwą w czyszczeniu, a do tego przyjazną dla alergików. Wygląd nie wyklucza jednak dodatkowych zalet. Dzięki atestom i specjalnym oznaczeniom tkanin możemy dowiedzieć się, jakie specjalne właściwości mają poszczególne tkaniny.
Tkaniny trudnopalne
Jednymi z popularniejszych atestów są te dotyczące trudnopalności czy wręcz niepalności. Choć tkaniny trudnopalne dedykowane są hotelom, restauracjom i innym instytucjom publicznym, gdzie standardy ochrony przeciwpożarowej muszą być maksymalnie wyśrubowane, to co bardziej przerażone perspektywą pożaru jednostki mogą chcieć skorzystać z takich tkanin w swoim domu. Najbardziej podatne na zapłon są zasłony, więc to ich najczęściej dotyczą standardy trudnopalności.
Tkaniny antyalergiczne i antygrzybiczne
Są to atesty najpopularniejsze w użytku domowym, w przypadku tkanin obiciowych, tapicerskich i niektórych tkanin welurowych, gdyż to alergie są najczęstszym problemem, z jakim zmagamy się w życiu codziennym. Wielu alergików nawet nie zdaje sobie sprawy, że często regularne czyszczenie i dbanie o porządek nie wystarcza, aby całkowicie usunąć kurz, roztocza i drobnoustroje powodujące dolegliwości alergiczne. Specjalne tkaniny antyalergiczne i antygrzybiczne uniemożliwiają przeżycie mikroorganizmów i rozwój grzybów, które, choć niewidoczne gołym okiem, dają nam się we znaki.
Antyalergiczne tkaniny tapicerskie pokryte są warstwą specjalnej substancji, która hamuje rozwój grzybów, roztoczy i innych bakterii, które mogą nas uczulać. Ponadto redukuje osiadanie kurzu na meblach. Substancje wykorzystywane do zabezpieczania tkanin są hipoalergiczne, co znaczy, że nie podrażniają skóry ani nie wywołują żadnych reakcji alergicznych.
Tkaniny łatwe w czyszczeniu
Niektórzy producenci tkanin oferują specjalne linie tkanin tapicerskich pokrytych oleistą substancją, która sprawia, że materiał trudniej zabrudzić i łatwiej wyczyścić. Jak to działa? Substancja, którą pokryta jest tkanina ma właściwości hydrofobowe, co oznacza, że nie pozwala wodzie wniknąć w tkaninę – innymi słowy, jeśli na kanapę rozleje nam się kawa, to nie wsiąknie ona w tapicerkę, lecz pozostanie na powierzchni w postaci kropelek płynu. Dzięki temu nie będziemy musieli głowić się, jak wywabić plamę, a po prostu zetrzemy ją ścierką.
Nie ma się co obawiać, że tkaniny łatwe w czyszczeniu będą tłuste czy nieprzyjemne w dotyku – kupując je, zawsze możemy sprawdzić, czy taka faktura nam odpowiada. Tkaniny niebrudzące się to dobry wybór dla ludzi mających małe dzieci. Wiadomo, że dzieci są nieco bardziej niezdarne, a i niesforne – skąd wiadomo, że następnym obiektem ataku kredkami świecowymi nie będzie nowa sofa?