Dom to miejsce szczególne, w którym czujemy się bezpieczni, kochani i szczęśliwi. Wracamy do niego po długich dniach spędzanych w pracy. To osobista oaza spokoju, gdzie można odpocząć, spędzić czas z najbliższymi i odzyskać energię do codziennego działania. Nie bez znaczenia jest słynne przysłowie: „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Prywatne cztery kąty są ważne w życiu każdego człowieka. Dlatego warto ponieść koszty, z jakimi wiąże się budowa domu. Prędzej czy później przychodzi moment, w którym pojawiają się przemyślenia dotyczące inwestycji w prywatną arkadię. Wiele osób zakładając rodzinę, rozpoczynając zupełnie nowy etap w życiu albo decydując się na stuprocentową niezależność zaczyna realizować marzenie, jakim jest budowa domu.
Krok pierwszy – działka budowlana
Gdzie zostanie wybudowany dom? To pytanie pojawia się na początku budowlanej przygody. Bez prywatnego kawałka ziemi nie może się rozpocząć budowa domu. Do wyboru jest wiele lokalizacji: duże i małe miasta, obrzeża aglomeracji, spokojne i piękne wisie. Znalezienie odpowiedniej zajmuje dużo czasu, jednak warto go poświęcić. Poszukiwania można przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą znającego się na temacie nieruchomości pośrednika. Wybierając działkę trzeba dobrze przyjrzeć się jej otoczeniu. Należy unikać miejsc, w których są zanieczyszczenia środowiska i duży hałas, ponieważ w takiej atmosferze mieszkanie nie będzie komfortowe. Istotny jest również rodzaj gruntu na danej posesji, dlatego że wpływa on na rodzaj wylewanych fundamentów. Warto o tę kwestię zapytać osobę sprzedającą ziemię. Budowa domu będzie związana z kupnem wybranej działki budowlanej.
Krok drugi – projekt
Dobry koncept architektoniczny to podstawa! Architekt zamieni marzenia w profesjonalny plan. Zilustruje on, jak ma docelowo wyglądać budowa domu krok po kroku. Trafiając do biura, można opowiedzieć o własnych pomysłach. Specjalista, wprowadzając fachowe poprawki, nakreśli na arkuszu papieru indywidualny projekt. Oprócz opcji projektu na zamówienie istnieje także możliwość wyboru koncepcji z gotowych katalogów. Jednakże wtedy budynek będzie powtarzał jeden z wielu architektonicznych schematów i nie wyróżni się niczym na tle innych. Należy pamiętać, że wygląd i funkcjonalność domu przełoży się w dużym stopniu na jakość mieszkania.
Krok trzeci – firma budowlana
Po zakupie działki i stworzeniu projektu architektonicznego rozpoczyna się etap poszukiwania ekipy budowlanej. Dzięki niej budowa domu będzie przebiegała poprawnie. Trzeba pamiętać, że żaden dom nie powstanie bez pomocy ekspertów. Podczas selekcji firm z wspomnianej branży trzeba szukać przedsiębiorstw, które cieszą się dobrymi opiniami wśród inwestorów. Na rynku działa wiele zakładów zajmujących się budownictwem. Dobrym krokiem jest zbieranie informacji z rekomendacji osób, jakie mają za sobą przygodę związana z budową i były zadowolone z usług danego przedsiębiorstwa. Nieodłącznym elementem są niemałe wydatki, które oznacza budowa domu. Koszty należy szczegółowo omówić z wybraną firmą budowlaną
Krok czwarty – budowa domu krok po kroku
Po nawiązaniu współpracy z odpowiednią firmą rozpoczyna się najdłuższy z etapów. Budowa domu zwykle trwa kilka miesięcy. Przyszli domownicy muszą wykazać się dużą cierpliwością, bowiem jest to złożony proces. Mogą zdarzyć się opóźnienia prac związane między innymi ze zmianami pogodowymi, ale efekt końcowy jest najważniejszy. Budowa domu rozpoczyna się od wyrównania powierzchni działki i jej odwodnienia. Potem pojawiają się fundamenty, a na nich posadzki z betonu wraz z instalacjami. Następne dochodzi do stawiania ścian, stropów, kominów. Później zostaną wstawione drzwi i okna. Zamknięty stan surowy budowa domu osiąga po położeniu pokrycia dachu. Ocieplenie ścian, a także poddasza to prace wykonywane na kolejnym etapie. Przyłączone media i działająca instalacja wewnętrzna oznaczają osiągnięcie stanu deweloperskiego. Zbliżając się do finału ekipa budowlana zajmuje się tynkowaniem. Wykończenie wewnętrzne to ostatnia z faz prac. Zamyka ją najprzyjemniejszy proces umeblowania pomieszczeń, którym zajmują się właściciele budynku lub specjalnie zatrudnienie projektanci. Postawienie płotu i zadbanie o ogród to również zadania pozostające w gestii przyszłych domowników. Po wszelkie wskazówki i odpowiedzi na pytania związane z procesem, którym jest budowa domu, warto zajrzeć na stronę https://www.budogram.pl/.