Fot. Kress

Początkującemu majsterkowiczowi czy właścicielowi mieszkania zwykle wystarcza zwykła wiertarka jednobiegowa. Gdy jednak chcemy wiercić w betonie, drewnie, metalach albo realizować prace wymagające wiercenia z dużą precyzją powinniśmy sięgnąć po bardziej wszechstronną wiertarkę dwubiegową.

Marian Kozłowski

Zalety

Jest to wersja wiertarek najbardziej uniwersalna, więc godna polecenia zarówno początkującym, jak i zaawansowanym majsterkowiczom, zajmującym się różnymi rodzajami prac technicznych.

Wady

Jakość takiego urządzenia powinna iść w parze z bogactwem jego funkcji, a to oznacza zawsze dość wysoką cenę, która jest zupełnie nieuzasadniona, jeśli wiertarka nie jest wykorzystywana do wykonywania różnych, bardziej zaawansowanych zadań.

Dwubiegowe wiertarki udarowe

W płytkach ceramicznych wiercimy z wyłączoną funkcją udaru. Fot. Metabo

Kryteria wyboru

Modele zaliczane do tej grupy dzielą się przede wszystkim na akumulatorowe i zasilane z domowej sieci elektrycznej. Pierwsze są droższe, więc warto je kupować tylko w przypadku planowania większej partii ściśle określonych zadań, przy których pobór energii za pomocą kabla jest bardziej kłopotliwy.

W warunkach amatorskich, domowych wiertarka, choć używana stosunkowo rzadko, zawsze powinna być w stanie gotowym do natychmiastowego użycia, to zaś przemawia za urządzeniami 230 V.

Dla uzyskania potrzebnej uniwersalności zastosowań wybrany model powinien odznaczać się mocą w granicach 750–1100 W, maksymalną prędkością rzędu 3000 obr./min i maksymalnym momentem obrotowym umożliwiającym wiercenie otworów średnicy co najmniej 40 mm w drewnie i 15–20 mm w betonie oraz częstotliwością udarów ok. 50 000/min.

Znaczna rozpiętość cen zewnętrznie podobnych modeli powinna skłaniać potencjalnego nabywcę do starannego bilansowania kosztów zakupu ze spodziewanymi korzyściami. Niemal zawsze przy intensywnym i długotrwałym użytkowaniu wiertarki warto zapłacić drożej za jakość wykonania, czyli niezawodność i trwałość, za energooszczędność i zalety ergonomiczne. Przeważnie bowiem sprzęt przy zakupie najdroższy, gdy jest intensywnie używany, kosztuje w praktyce najtaniej.

Dwubiegowe wiertarki udarowe

W małych przedmiotach otwory wykonuje się bezpieczniej i z większą precyzją, używając wiertarki ze statywem. Fot. metabo

Zasady użytkowania

Im większą średnicę ma wykonywany otwór, tym wolniej powinno obracać się wiertło. Metale nieżelazne tworzywa sztuczne i drewno wymagają stosowania mniejszych prędkości obrotowych niż stal. Regulację prędkości należy w pierwszym rzędzie przeprowadzać, wybierając odpowiednie przełożenie (bieg), a potem korzystając z elektronicznego regulatora obrotów.
Wiertarka dwubiegowa dysponująca możliwością zmiany kierunku obrotów może być także (przy mniej odpowiedzialnych pracach montażowych) używana w roli wkrętarki. Podczas wiercenia lub obracania śrub na niższym (silniejszym) biegu nie wolno ze względów bezpieczeństwa prowadzić narzędzia bez wykorzystywania bocznej rękojeści.
Przy precyzyjnym wierceniu zalecane jest stosowanie statywów mocowanych do cylindrycznej części obudowy wiertarki.

Przegląd rynku:

Dwubiegowe wiertarki udarowe

Artykuły pokrewne:

Jednobiegowe wiertarki elektryczne 230 V

Akcesoria do wiertarek

Wiertła do muru i płytek

Wiertła do drewna