Jeśli płytki ceramiczne zdobiące ściany łazienki, dekoracyjne listwy w kuchni bądź przedpokoju, mają już swoje lata, straciły blask, opatrzyły się, a ich kolor nie pasuje do wystroju pomieszczenia, nie trzeba dokonywać gruntownych zmian. W takim przypadku doskonale zda egzamin wykorzystanie farby renowacyjnej do glazury V33.

Emulsja akrylowa to renowacyjna farba posiadająca wysoką przyczepność do jednorodnych powierzchni, dlatego doskonale nadaje się do malowania np. płytek ceramicznych. Nadaje satynowy połysk, tworzy „szklaną” powłokę, odświeża kolor glazury i jest łatwozmywalna.

Bogactwo kolorów

Farba do płytek dostępna jest w różnych wersjach kolorystycznych. Przykładowe odcienie to: len, pistacja, biały pieprz, kardamon, laguna, cynamon, marengo. Można zatem dopasować odcień według uznania i nadać pomieszczeniu nowy wygląd bez konieczności skuwania już położonych płytek.

Wydajność

Na pokrycie 12m2 zużywa się średnio litr farby. Zatem opakowanie powinno wystarczyć do odnowienia 9m2 powierzchni.

Łazienka jak nowa

Produkt jest odporny na kontakt z wodą, śmiało można odświeżyć wygląd łazienki. Farba tworzy gładką powłokę, odporną na częste mycie oraz produkty do pielęgnacji i środki czystości.

Najważniejsze – podłoże

Niezbędnym, elementarnym etapem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Bez względu na to, czy malowane będą bazowe płytki ścienne, dekory czy listwy, należy je dokładnie umyć, odpylić, odtłuścić i pozostawić do wyschnięcia.

Jak nakładać farbę do płytek

Farba nie wymaga rozcieńczania, ale należy ją dokładnie wymieszać, by uzyskać jednorodną konsystencję. Nakładanie powinno być staranne i wykonywane w jednym kierunku. Aby wykorzystać pełne właściwości produktu i należytą odporność, warto położyć dwie (lub więcej) warstwy produktu. Farby do glazury kładzie się bezpośrednio na podłoże, nie trzeba usuwać starych powłok, ani kłaść podkładu. Farbę w prosty sposób nanosi się na daną powierzchnię podobnie jak przy malowaniu ścian.

Potrzeba około 20 dni na to, aby uzyskać trwałą, odporną powłokę i aby płytki wyglądały jak nowe. Do tego czasu trzeba chronić malowaną powierzchnię przed zaplamieniem, czyszczeniem czy uderzeniami.

Co się przyda

Najlepszą metodą aplikacji farby będzie płaski pędzel do akrylu o szerokości 30-50 mm bądź welurowy wałek malarski. Warto zadbać o odpowiedni sprzęt, pędzle nieprzystosowane do emalii akrylowej będą gubić włosie. Niezbędne będą też: kuweta malarska, szpachelka i mieszadło. Powierzchnię, która nie podlega malowaniu, podłoga, zlew, umywalka, sprzęty najlepiej ochroni folia unieruchomiona taśmą.

Farby do glazury malowanie płytek ceramicznych

Fot. V33

Czas schnięcia

Należy położyć dwie warstwy mając na uwadze czas schnięcia, który między warstwami wyniesie około doby, a całkowity nie powinien przekroczyć 72 godzin.

Uwaga na fugi

Należy oczyścić za pomocą szorstkiej gąbki lub szczotki. Fugi silikonowe należy usunąć przed nałożeniem farby. Przy kryciu płytek nie należy zwlekać z czyszczeniem fug. Zanim farba wyschnie, można wytrzeć je wałkiem, tak by nie powstały smugi. Jeśli mają być pomalowane, najlepiej wyrównać farbę wałkiem.

Nie tylko płytki

Nie tylko płytki ceramiczne mogą zostać odnowione farbą renowacyjną. Produkt doskonale sprawdzi się do pokrycia innych powierzchni, na przykład ozdobnych luksferów.