Artykuł sponsorowany

Jeśli zbrzydły Ci typowe tapety z powtarzalnym wzornictwem, warto wypróbować forniry kamienne. Każdy kamienny fornir jest unikalny – przejścia kolorów i odcienie powstały miliony lat temu. Jak to możliwe i czym tak naprawdę są forniry z kamienia naturalnego?

Fornir kamienny – co go odróżnia od zwykłych tapet?

Kamienny fornir to nic innego jak kamień naturalny w formie tapety. Składa się z bardzo cienkiej warstwy kamienia na podkładzie z elastycznego i trwałego włókna szklanego. Dzięki temu tapeta kamienna jest lekka i można ją dowolnie naginać do swoich potrzeb. Tym, co przede wszystkim wyróżnia fornir kamienny, jest niepowtarzalność wzorów. Zewnętrzna warstwa powstała przed setkami tysięcy lat, by na końcu zostać obrobioną dzięki nowoczesnej technologii do wąskiej wartwy urzekającego piękna. Fornir kamienny to nadal niespotykany materiał, którym w oryginalny sposób podkreślisz wnętrze swojego domu lub fronty mebli. Jak wygląda montaż forniru kamiennego?

Zalety i budowa – forniry kamienne

Fornir kamienny składa się z trzech warstw. Pierwszą z zewnątrz warstwą jest łupek naturalny, występujący w niezliczonej liczbie barw i odmian. W środku znajduje się elastyczne włókno szklane, do którego przyklejony jest łupek. Połączone warstwy przykleja się do ostatniej powłoki – podkładu. Przy tak prostej konstrukcji zalety forniru nie ograniczają się jedynie do niezwykłej gamy wzorów. Okleina kamienna jest tak giętka, że można ją łatwo położyć nawet na krzywych ścianach. Fornir kamienny z naturalnych łupków jest też wyjątkowo odporny na warunki pogodowe – w tym wilgoć, mróz i nadmierne nasłonecznienie. Oprócz tego, to niezwykle lekki materiał – nazywany z tego powodu kamieniem na rolce. Taki system zapewnia też łatwy montaż okładziny kamienne.

Jak zamontować kamień dekoracyjny?

Najciekawsze w pracy z fornirem kamiennym jest to, że udekorować można nim praktycznie każdą powierzchnię. Mogą to być ściany, drzwi, meble, ścianki akwariów, obudowy pryszniców oraz wanien, kominki, schowki czy nawet blaty. Fornir kamienny można położyć samodzielnie lub zdać się na umiejętności fachowców. Jeśli lubisz robić remont na własną rękę, zdecyduj się na pierwszą opcję. Fornir dość prosto się kładzie, wystarczy tylko dobrze zaznajomić się z instrukcją.

Jak przed każdym tapetowaniem, należy na początku usunąć zabrudzenia i tłuste plamy z wybranej powierzchni. Dzięki temu klej lepiej zwiąże arkusz forniru kamiennego z podłożem. Następnie, używając specjalnych środków, należy zagruntować cały obszar. Arkusz kamiennego forniru można łatwo ciąć ręcznymi nożycami bądź elektronarzędziami. Pamiętaj jedynie o zabezpieczeniu twarzy i rąk przed drzazgami. Możesz zabezpieczyć także fornir przed zabrudzeniem w trakcie montażu, stosując impregnat.

Dopasowywanie i przyklejanie forniru kamiennego

Pierwszym krokiem przed klejeniem forniru powinno być sprawdzenie, czy jego wzór został właściwie dopasowany. Tak jak tradycyjne płytki kamienne, fornir można położyć pozostawiając miejsce na fugę. Możliwe jest również ścisłe zespolenie elementów ze sobą, tak jak przy arkuszach klasycznej tapety. Proces klejenia przebiegnie bez problemu, jeśli użyjemy profesjonalnego kleju, najlepiej na bazie MS polimeru. Można go nanieść za pomocą szpachelki na stronę wewnętrzną z włóknem szklanym. Każdy położony metr kwadratowy forniru z kamienia naturalnego należy docisnąć do podłoża np. gumowym wałkiem. Usuniemy w ten sposób ostatnie bąbelki powietrza. Warto zabezpieczyć także krawędzie forniru za pomocą taśmy. Dzięki temu mamy pewność, że nadmiar kleju nie spowoduje uszkodzeń tapety kamienne.

Tapeta z kamienia – gdzie ją wykorzystać?

Fornir kamienny w aranżacji wnętrz nie może się znudzić. Kamienna tapeta łączy znane od wieków pożądanie do wykorzystania faktury kamienia w dekoracji wnętrza z łatwością montażu, która charakteryzuje arkusze forniru. Łączą one odporność na uszkodzenia mechaniczne z niebanalną strukturą. Dzisiaj można wybierać spośród wielu wariantów kamienia naturalnego, pochodzących z całego świata. Ważne jest, by zdecydować się na jeden wariant i nie mieszać ze sobą stylów. Warto zachować umiar i zdecydować się na udekorowanie posadzki lub ściany. Fornir kamienny może się znaleźć także na parapetach i fasadzie kominka. Najlepiej wybrać maksymalnie 2-3 barwy forniru i nie wprowadzać zamieszania do wnętrza.

Odporny na czynniki zewnętrzne i łatwy w utrzymaniu w czystości fornir kamienny doskonale sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim, rustykalnym czy industrialnym. Wprowadzi on mnóstwo surowego piękna natury do Twojego domu. Naturalny kamień nawet po kilkunastu latach będzie wyglądał jak nowy. Można wykorzystać zarówno jak materiał na posadzkę, jak i na ściany. Okładzina kamienna to uniwersalny materiał wykończeniowy – jego wytrzymałość sprawia, że nadaje się do blatów kuchennych, parapetów czy mebli. Fornir kamienny w wielu wariantach i wykorzystujący różny kamień znajdziesz na https://oceanstone.pl/fornir-kamienny/. Granit matowy to jeden z najodporniejszych surowców, płytki wapienne zaś ze swoją szklistą powłoką idealne są na posadzkę. A może wybierzesz coś ciekawszego?