Domowa kwarantanna wymusza na wielu z nasz pracę zdalną. Do tej pory zdalnie pracowali najczęściej przedstawiciele branż kreatywnych – graficy komputerowi, copywriterzy, programiści czy wirtualne asystentki. Dla nich konieczność organizacji maksymalnie ergonomicznego domowego biura jest oczywistością. Ale znakomita większość osób wykonujących prace biurowe przywykła do tego, że co dnia wychodzi do pracy zlokalizowanej w biurowcu, w którym ma się z góry przypisane stanowisko pracy. Zazwyczaj ergonomiczne, komfortowe, perfekcyjnie skonfigurowane. Człowiek przychodzi, siada i może bez przeszkód oddać się swoim obowiązkom przez co najmniej 8 godzin.

W domowym biurze, home office, które musimy zorganizować samodzielnie kluczowy jest dobór ergonomicznego biurka oraz fotela do pracy przy komputerze. Założenie wyjściowe: efektywna praca bez bólu kręgosłupa i napięciowego bólu głowy pomimo wszystkich spraw, które w domowych warunkach mogą nas rozpraszać.

Ergonomiczny fotel do komputera spełnia następujące warunki:

  • Jego rozmiar dostosowany jest do rozmiarów twojego domowego biura. Najczęściej wybieramy fotel obrotowy na kółkach, ale taki model dobrze sprawdza się w większych pomieszczeniach. Wtedy naprawdę możemy docenić jego mobilność, a co za tym idzie – swobodne podjeżdżanie na fotelu do rozmieszczonych w różnych częściach pokoju schowków czy sprzętów biurowych. Jeżeli nasze domowe biuro jest małe, lepiej wybrać fotel, który – w zależności od potrzeb – doposażyć możemy w kółka samohamowne, które obracają się tylko gdy siedzimy na fotelu albo nylonowe stopki, sprawiające, że jest stabilniejszy i bardziej stacjonarny.
  • Siedzisko usytuowane jest na takiej wysokości, że twoje nogi zgięte są w kolanach pod kątem 90 stopni, a całe stopy spoczywają na podłodze. Nie powinno ono być za głębokie, bo wtedy mamy tendencję do zsuwania się do tyłu i garbienia.
  • Oparcie jest regulowane, dopasowane do wzrostu i budowy ciała użytkownika. Krzesło, na którym spędza się naprawdę dużo czasu powinno mieć specjalną wypukłą nakładkę w okolicy lędźwiowej części kręgosłupa. Może mieć też zagłówek – ale niezintegrowany z całym oparciem, żeby można swobodnie oprzeć głowę, kiedy dokucza nam kręgosłup szyjny.
  • Podłokietniki są wygodne i szerokie, mają funkcję regulowania i/lub demontażu.

Jak wybrać biurko do pracy zdalnej?

Fotel do komputera musi być kompatybilny z biurkiem. Za najbardziej ergonomiczne uchodzą biurka z regulowaną wysokością blatu. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania unikamy napięcia mięśni szyi i ramion. Warto pamiętać, że biurko komputerowe rządzi się nieco innymi prawami niż tradycyjne. Tu liczą się ułatwiające pracę detale: blat wyposażony w matę antypoślizgową oraz w miejsce na tablet / telefon czy otwór na przewody.

Znacznym ułatwieniem pozostają płytkie ale obszerne szuflady wyposażone w prowadnice z cichym domykiem, pozostające w zasięgi ręki czyli usytuowane bezpośrednio pod blatem.

Pamiętajmy, że fotele i biurka do pracy zdalnej pozostaną do naszej dyspozycji także po zakończeniu przymusowej kwarantanny domowej i będą mogły służyć nam przez długie lata. Nie jest to więc inwestycja jednorazowa, okazjonalna. Raz urządzone perfekcyjnie domowe biuro na pewno przyda się nie tylko nam i nie tylko teraz. Będzie po prostu miejscem, w którym zaszyć będzie się mógł każdy z domowników, który akurat potrzebuje komfortowego miejsca do pracy.

Artykuł powstał we współpracy z unique-meble.pl