Artykuł sponsorowany
Współcześnie zielona energia zdobywa coraz większą popularność. Nic dziwnego – pozwala na samowystarczalność i niezależność od lokalnego dostawcy. Ponadto umożliwia oszczędzanie i korzystnie wpływa na środowisko naturalne, zmniejszając wytwarzane zanieczyszczenia. A to nie koniec korzyści, jakie gwarantuje fotowoltaika! Chcesz się przekonać, co zyskasz, montując na dachu te panele słoneczne? Nie bez powodu zdobyły tak szerokie uznanie wśród Polaków! W końcu prąd będzie produkował się sam.
Jak działa fotowoltaika?
Na samym początku warto ustalić podstawy. Na fotowoltaikę składają się panele, montowane w najbardziej nasłonecznionej części dachu. Dzięki czemu możliwe jest pozyskiwanie naturalnej energii – i to w jeden z najprostszych sposobów.
Poprzez panele energia słoneczna jest zamieniana na prąd stały, z kolei inwerter (falownik) przemienia go na prąd zmienny, dzięki którym możliwe jest zasilanie urządzeń w naszych domach. Dodatkowo, istnieje kilka typów instalacji. Część z nich umożliwia magazynowanie wyprodukowanego prądu u operatora systemu dystrybucyjnego. Dzięki temu istnieje opcja wykorzystania wytworzonych latem nadwyżek energii do zasilenia domu zimą.
Dlaczego fotowoltaika sprawdzi się w Twoim domu?
Zastanawiasz się, czy fotowoltaika jest opłacalnym rozwiązaniem? Nic dziwnego; wiele osób nurtuje ta kwestia. Przy odpowiednim doborze mocy i parametrów instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją, która procentuje i pozwala na duże oszczędności w przyszłości. Ponadto instalacja fotowoltaiczna znacząco zwiększa atrakcyjność nieruchomości, sprawiając, że wygląda ona na ekskluzywną i ekologiczną. Z kolei bezobsługowy system sprawia, że nie musisz w jakikolwiek sposób martwić się jego działaniem! Obniżenie rachunków, zwrot inwestycji w ciągu pięciu lat, zwiększenie ceny samej nieruchomości, gdybyś zechciał z niej zrezygnować – to jednej z najważniejszych zalet tych instalacji.
Na co zwrócić uwagę przy montażu fotowoltaiki?
Montaż fotowoltaiki zdecydowanie warto pozostawić profesjonalistom. Pamiętaj, że przy instalacji tych urządzeń liczy się wielkość i kąt nachylenia dachu, nasłonecznienie konkretnego obszaru, wielkość gruntu oraz obliczenie podstawowego zużycia energii elektrycznej w domostwie. Dlatego wybierając firmę do montażu, zwróć uwagę na to, aby posiadała opcję bezpłatnej konsultacji i wizji lokalnej przed przystąpieniem do działania. Pamiętaj, że nie wielkość domu czy ilość mieszkańców, a wysokość rachunków za prąd jest podstawowym kryterium pozwalającym oszacować prawidłową wielkość instalacji fotowoltaicznej.
Po uruchomieniu fotowoltaiki i przyłączeniu jej do sieci operatora systemu dystrybucji zaczyna ona produkować prąd. Nadwyżki energii mogą być magazynowane lub odsprzedawane. Wszystko dzieje się samo, a Ty swobodnie korzystasz z ulubionych sprzętów – i to bez obaw o zwiększone rachunki, i konieczność coraz liczniejszych dopłat. Prawda, że brzmi to pięknie?