GARDENAJedna z wiodących marek wysokiej jakości narzędzi ogrodniczych, należąca do firmy Husqvarna. Firma Gardena powstała w 1961 r. jako niewielka niemiecka firma handlowa w Ulm, produkująca narzędzia ogrodnicze pod nazwą Gardena. W ciągu kilkudziesięciu lat stała się renomowanym, znanym na świecie producentem nowoczesnych i innowacyjnych produktów oraz systemów nawadniania dla branży ogrodniczej. Jej sukces to efekt konsekwentnego unowocześniania asortymentu, który jest idealnie dostosowany do potrzeb ogrodników.
W marcu 2007 r. firma Gardena została przejęta przez szwedzką Grupę Husqvarna i stała się jedną z najważniejszych marek w portfolio tej międzynarodowej firmy.
W Polsce marka pojawiła się w 1994 r., gdy powstała firma Gardena Polska Sp. z o.o., będąca częścią niemieckiej grupy Gardena. W 1999 r. otworzono centrum serwisowe i logistyczne, co pozwoliło na podniesienie poziomu świadczonych usług.
W 2008 r., w efekcie przejęcia niemieckiej firmy przez Husqvarnę, spółka Gardena Polska połączyła się ze spółką Husqvarna Polska.

Asortyment marki obejmuje obecnie ponad 800 produktów podzielonych na 3 główne obszary zastosowań: nawadnianie ogrodów (m.in.  zraszacze, pistolety zraszające, węże ogrodowe, sterowniki nawadniania), narzędzia ogrodnicze (m.in. kosiarki, nożyce do trawy i żywopłotu, pilarki łańcuchowe, ręczne narzędzia ogrodnicze) oraz oczka wodne i pompy (m.in. pompy do wody).
W Polsce dystrybucją produktów marki Gardena zajmuje się Husqvarna Poland z siedzibą w Warszawie.