Fot. Bartosz Nowacki
Zakleszczanie się szuflad może być utrapieniem. Problem ten dotyczy między innymi mebli drewnianych, ponieważ po przetworzeniu na gotowe elementy drewno nadal pracuje. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poradzić sobie z zacinającą się szufladą.
W przypadku wszystkich konstrukcji z litego drewna trzeba liczyć się z tym, że po pewnym czasie zacznie minimalnie zmieniać swe wymiary albo wypaczać się. Zjawisko to postępuje szybciej w niekorzystnych warunkach, np. przy dużej wilgotności powietrza lub gdy jest bardzo sucho. Przy zbyt dużej wilgotności powietrza elementy drewniane zaczynają pęcznieć, gdy jest zbyt sucho drewno intensywnie kurczy się, a połączenia klejowe mogą pękać. Skutki tych niekorzystnych procesów najszybciej objawiają się w miejscach styku ruchomych elementów, np. szuflad. Gdy szuflady zacinają się zaczynamy od sprawdzenia ich listew prowadzących. Najprostszą przyczyną zacinania się szuflady może być jej przeładowanie. Z reguły gdy szuflada zacina się, a drewno nie jest mocno napęczniałe lub wyschnięte, wystarczy nasmarować prowadnice mydłem lub woskiem ze świecy. Oleje nie sprawdzają się ponieważ wsiąkają w drewno i tracą swoje właściwości poślizgowe.
Naprawa zacinającej się szuflady
1. Aby szuflada znów gładko się wysuwała, z reguły wystarczy posmarować drewniane listwy prowadzące mydłem lub bezbarwnym woskiem ze świecy.
2. Szuflada może klinować się, gdy z powodu wilgoci drewno napęcznieje lub gdy ścianki boczne wypaczą się. W takiej sytuacji najczęściej pomaga wyrównanie i minimalne zmniejszenie wysokości ścianek bocznych. Strugiem ręcznym strugamy dolne krawędzie ścianek bocznych. Trzeba pamiętać o tym, by pracować zgodnie z układem słojów.
3. W przypadku cienkich ścianek bocznych ich dolne krawędzie można zeszlifować używając klocka szlifierskiego i papieru ściernego. Jeśli ścianki szuflady są wykonane z twardego drewna używamy papieru o ziarnistości 220, w przypadku miękkiego drewna używamy papieru o ziarnistości 120–180.