Góry jako zdjęcie przeniesione na płótno lub artystyczna ilustracja to motyw, który potrafi zachwycić wieloma elementami: kolorami, surowością przyrody, majestatem, pierwotną siłą.
„W górach jest wszystko co kocham” – ta zaczerpnięta z wiersza Jerzego Harasymowicza maksyma stanowi motto wielu pasjonatów turystyki i pieszych wędrówek. Jednak piękno wysokich, skalistych szczytów zachwyca także osoby, które rzadko mają okazję trafić na szlak. Górskie pejzaże potrafią bowiem zachwycić wieloma swoimi elementami: kolorami, surowością przyrody, majestatem, pierwotną siłą. Dzięki olbrzymiej różnorodności znakomicie sprawdzają się natomiast jako obraz. Góry w formie zdjęcia przeniesionego na płótno lub artystycznej ilustracji są motywem, który jest w stanie atrakcyjnie uzupełnić o efektowny akcent niemal każdy rodzaj domowej stylistyki. Aby ułatwić Wam znalezienie najlepszego wzoru do Waszego mieszkania, przygotowaliśmy specjalny poradnik. Z jego pomocą bez trudu wybierzecie dla siebie idealny obraz z górami!
Panoramiczny obraz – tryptyk: góry na trzech płótnach
Choć każda górska panorama jest na swój sposób wyjątkowa, to jednak istnieją sposoby, aby wybrany przez nas pejzaż uczynić jeszcze bardziej efektownym. Jedną z opcji jest między innymi podzielenie go na części. Tego rodzaju obraz (w zależności od tego, z ilu fragmentów się składa) nosi nazwę dyptyku, tryptyku lub kwadryptyku. Czym jednak skutkuje taki zabieg wizualnie? W jakim otoczeniu najlepiej będzie prezentował się kilkuczęściowy obraz o tematyce górskiej? Już spieszymy z odpowiedziami. Tryptyki (to najpopularniejsza opcja, więc to na niej się skoncentrujemy) są doskonałymi dekoracjami na większe ściany. Dlatego też świetnie pasują do salonów i dużych sypialni. Dzięki prostemu podzieleniu pejzażu na trzy płótna, nabiera on dodatkowego wrażenia głębi oraz przestrzenności. Z tego powodu najlepiej w takiej formie spisują się fotografie wysokich, monumentalnych pasm (np. Alp, Himalajów lub Andów) i rozległych górskich dolin. Tryptyki, aby prezentowały się maksymalnie efektownie, nie mogą być zbyt przytłoczone innymi dekoracjami. Warto więc sięgnąć po taką ozdobę jeżeli szukamy dekoracji do pomieszczenia urządzonego minimalistycznie lub sprawiającego wrażenie zbyt pustego.
Nowoczesne obrazy: geometryczne góry
Zdjęcia są jednym z bardzo wielu sposobów przeniesienia piękna gór na płótno. Krajobrazy ze skalistych, dzikich okolic niemal od zawsze stanowią inspirację dla malarzy – także tych reprezentujących bardziej nowoczesne kierunki w sztuce. Wzory nawiązujące do kubizmu to idealna propozycja dla osób gustujących w bardziej oryginalnej estetyce. Choć obrazy geometryczne mogą wydawać się trudne do wkomponowania w domowe aranżacje, to jest tak tylko pozornie. Proste górskie grafiki pasują spójnie do wielu stylistyk. W oczywisty sposób połączyć możemy je z artystycznymi, wyrazistymi wnętrzami. Znakomicie sprawdzą się też w chłodnych, nowoczesnych pomieszczeniach. Jeśli zdecydujemy się na geometryczny obraz w surowym stylu, z łatwością znajdziemy dla niego miejsce w mieszkaniu industrialnym lub loft. Dla odmiany przedstawiający pojedynczą górę wzór inspirowany sztuką tatuażu rewelacyjnie dopełni wnętrza w klimatach tribal.
Monochromatyczny obraz – góry w nowoczesnej estetyce
Współcześnie coraz modniejsze stają się domowe aranżacje oparte na konkretnych kolorach (lub ich efektownych połączeniach). Decydując się na nie, musimy jednak zadbać o odpowiednie, spójne dekoracje. Przeglądając dostępne ozdoby z górami z łatwością znajdziemy wzory wręcz stworzone do tego zadania. Mamy tu na myśli obrazy monochromatyczne. Nachodzące na siebie pasma górskie w różnych odcieniach jednej barwy idealnie dopełnią wszelkich kompozycji opierających się na modnych kolorach oraz twórczym posługiwaniu się nimi. Jednak również i w innego rodzaju aranżacjach możemy z powodzeniem skorzystać z tego rodzaju wzorów. Atrakcyjnie komponują się one bowiem z niemal wszystkimi stonowanymi i delikatnymi estetykami. Monochromatyczny obraz z górami będzie więc również dobrym wyborem do dziecięcej sypialni, lub nieco mniej klasycznie urządzonego skandynawskiego salonu.