Gwoździarki pneumatyczne to jedne z wielu narzędzi budowlanych, które znacznie usprawniają i przyspieszają pracę człowieka. Tego typu urządzenia z powodzeniem zastępują młotki. Pozwalają bowiem na szybkie i dokładne wbijanie gwoździ. Zwiększają wydajność i bezpieczeństwo pracy. Do czego dokładnie służą?

Gwoździarka pneumatyczna – co to takiego?

Gwoździarka pneumatyczna jest urządzeniem, które wykorzystują na co dzień stolarze, tapicerzy czy dekarze. Sięgają po nie fachowcy, którzy w swojej pracy używają gwoździ. Zasada działania gwoździarki jest w praktyce bardzo prosta. Specjalny mechanizm ma za zadanie wystrzelić gwóźdź z podajnika z pewną mocą.

W przypadku gwoździarek pneumatycznych gwóźdź jest napędzany powietrzem generowanym przez sprężarkę. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Do wyboru są także gwoździarki gazowe, które wykorzystują zbiornik z gazem oraz gwoździarki elektryczne wyposażone w akumulator.

Oczywiście każdy rodzaj i model gwoździarki ma swoje cechy charakterystyczne. Jednak to narzędzia pneumatyczne uchodzą za najmocniejsze na rynku. Ich działanie związane jest bowiem z urządzeniem zewnętrznym – kompresorem. Dlatego są jednocześnie mało mobilne. Wykorzystuje się je głównie w warsztatach.

Do czego służy gwoździarka pneumatyczna?

Gwoździarki są urządzeniami, które mają za zadanie dokładnie i szybko wbijać gwoździe. Są powszechnie wykorzystywane podczas produkcji mebli, palet i innych elementów drewnianych. Chętnie sięgają po nie tapicerze i stolarze. Gwoździarek używają także budowlańcy na placach budowy. Przychodzą one z pomocą przy szalowaniu czy stawianiu różnego rodzaju konstrukcji. Są więc narzędziami naprawdę uniwersalnymi.

Zdecydowana większość gwoździarek dostępnych na rynku wyposażona jest w magazynek, który mieści kilkaset gwoździ. To ogromna wręcz ilość. Dlatego gwoździarki mają przewagę nad klasycznym młotkiem. Duża szybkość wbijania gwoździ przekłada się bowiem na bardzo wydajną pracę.

Z czego wynika duża popularność gwoździarek pneumatycznych?

Nie da się ukryć, że gwoździarki pneumatyczne to urządzenia, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością na rynku. Pozwalają bowiem na dokładniejsze i znacznie szybsze wbijanie gwoździ w różnego rodzaju materiały. Tym samym zwiększają wydajność i jakość pracy. Są wygodne w obsłudze i sprawiają, że rośnie także bezpieczeństwo samych pracowników. Dodatkowo gwoździarki pneumatyczne wcale nie są urządzeniami bardzo drogimi.