Artykuł sponsorowany

Hortensje ogrodowe należą bez wątpienia do jednych z najpiękniejszych kwiatów, które królują w naszych ogrodach. Ich największą zaletą jest to, że kwitną przez bardzo długi czas. Przez wiele tygodni możesz cieszyć się bujnymi pękami kwiatów o zachwycających soczystych barwach. Niewątpliwym atutem tych roślin jest także fakt, iż ich uprawa nie nastręcza problemów nawet początkującym ogrodnikom.  Wielość odmian hortensji ogrodowych sprawia, że znalezienie swojego ulubionego egzemplarza nie będzie wcale takie proste.

Jak dbać o hortensje?

Wiele osób obawia się o to, że uprawa hortensji przewyższa ich zdolności ogrodnicze,  jednak tak naprawdę hortensje ogrodowe nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest to, aby ziemię wokół  roślin utrzymywać przez cały czas dość wilgotną, trudno jest więc je przelać. Jeżeli zastanawiasz, się czy hortensja lubi słońce, do odpowiadamy, że owszem, jednak poradzi sobie w półcieniu, a odmiany pnące nawet w cieniu.

Okazałe kwiatostany cieszące oczy przez długi czas można przycinać, gdy przekwitną, dzięki czemu pobudza się roślinę do dalszego kwitnienia. Sztywne pędy hortensji można przycinać, zwłaszcza, jeżeli są to przemarznięte pędy, aczkolwiek większość a odmian hortensji nie wymaga cięcia. Zwłaszcza że większość z nich kwitnie dopiero na pędach dwuletnich. W przypadku hortensji bukietowych zdarzać się może, że pędy  w czasie kwitnienia  uginają się pod ciężarem kwiatów, w takiej sytuacji warto je podeprzeć, aby zapobiec złamaniu gałęzi krzewu.

Hortensje

Poznaj najpiękniejsze rodzaje hortensji

Hortensje to krzewy, wśród których możemy wyróżnić kilka efektownych odmian. Prawdopodobnie najpopularniejsza jest hortensja ogrodowa, czyli barwnie kwitnący krzew o dość zwartym pokroju. Są one wykorzystywane chętnie do obsadzania rabat, mogą być naprawdę piękną ozdobą ogrodu. Równie często wybierana jest hortensja bukietowa, ten rodzaj nadaje się do cięcia na bukiety. Właściciele  tych odmian hortensji cenią je głównie za to, że wstawione do wazonu kwiaty zachowują idealny wygląd przez naprawdę długi czas.

Niezwykle ciekawą odmianą jest hortensja pnąca, to właściwie jedyny przykład roślin z tego gatunku, który może rosnąć w półcieniu, a nawet w cieniu. Hortensja pnąca charakteryzuje się nieco mniejszymi kwiatostanami, aczkolwiek rekompensuje to pokrojem. Pędy rośliny bardzo szybko rosną, osiągając naprawdę imponujące rozmiary. Hortensje pnące są wykorzystywane chętnie jako ozdoby altan ogrodowych, wspinają się po płotach, ścianach garażu czy budynków mieszkalnych.

Jeżeli interesuje Cię jeszcze jakaś ciekawa odmiana hortensji, to warto zwrócić szczególną uwagę na następujące krzewy ozdobne: hortensja piłkowana, hortensja dębolistna czy hortensja kosmata zwana też omszoną.

Hortensje – wymagania

Hortensje ogrodowe mają konkretne wymagania, jeżeli chodzi o glebę. Najlepiej rosną na glebach próchniczych dość lekkich, przepuszczalnych i bogatych w składniki pokarmowe. Hortensje należą do roślin kwaśnolubnych, dlatego warto co pewien czas kontrolować pH gleby. Ciekawostką jest to, że kolor kwiatów hortensji i odczyn pH są ze sobą ściśle powiązane. Dzięki zwiększeniu lub zmniejszeniu zakwaszenia ziemi, w której rosną krzewy hortensji, można wpływać na zmianę kolorów kwiatów. Dzięki temu można zmieniać ich kolor, sadząc hortensje bukietowe w kolorze różowym, można w sezonie zmienić je w błękitne, albo egzemplarz o fioletowych kwiatach może zacząć kwitnąć na czerwono.

Do istotnych zabiegów pielęgnacyjnych należy nawożenie, Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin uprawianych w donicach. Hortensje mają spore wymagania pokarmowe, nawozy należy stosować 2-3 razy podczas każdego sezonu. Ze względu na bujne kwiatostany i dość delikatne liście, hortensja wymaga regularnego podlewania, w innym przypadku nie zakwitnie tak pięknie, a liście mogą zacząć usychać. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby w trakcie podlewania nie moczyć kwiatów i pąków kwiatowych.

Gdzie posadzić hortensje – jakie stanowisko dla tej rośliny?

Jak już wspomniano, większość hortensji lubi rosnąć w pełnym słońcu. Kuliste kwiatostany hortensji ogrodowej rozwijają się najpiękniej na słońcu. Większość odmian radzi sobie bardzo dobrze w półcieniu, a odmiany pnące rosną nawet bez słońca. Jednak im jest jaśniej, tym bardziej okazałe będą kwiaty zebrane w duże wiechy, a ich kolor będzie bardziej intensywny. W przypadku odmian pnących kwiaty nie są aż tak efektowne i soczyście kolorowe, ale za to liście zachwycają kształtem i głębią zieleni. Gdzie kupić opisywane, efektowne kwiatu? Dobry sklep z hortensjami online będzie doskonałym wyborem, a do tego asortyment przejrzymy sobie wygodnie w domowym zaciszu.

Warto pamiętać, że hortensje są roślinami dość dużymi, np. hortensja krzewiasta zajmie sporo miejsca na rabacie. Wybierając szczególnie efektowną odmianę, można potraktować ją jako jedyny element ozdobny, ponieważ posadzone przy niej niższe krzewy lub kwiaty jednoroczne mogą zostać przez nią  zagłuszone. Planując sadzenie hortensji w większej ilości, należy zachować odpowiednie odległości między poszczególnymi roślinami.