Iglaki to doskonała i całoroczna ozdoba balkonu. Można je uprawiać w dużych donicach, które dodatkowo podkreślą panujący we wnętrzu styl. Odpowiednio skomponowane mogą stać się mini ogrodem i idealnym tłem dla kwiatów kwitnących. Dużą zaletą iglaków na balkonie jest ich dekoracyjność przez cały sezon, małe wymagania pielęgnacyjne i długowieczność. Zanim jednak kupimy te rośliny, które nam się podobają, warto upewnić się, czy wybrane przez nas gatunki są odpowiednie do balkonowej hodowli.
Iglaste drzewka na balkonie – jesteśmy na tak!
Aranżując balkon we własnym mieszkaniu, czy domu większość z nas wybiera przede wszystkim kwiaty kwitnące. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego – przecież każdy pragnie być posiadaczem kolorowego, choćby najmniejszego ogrodu. Jednak przy urządzaniu balkonu, a nawet tarasu nie zapominaj o iglakach.
Iglaki na balkonie rosną doskonale. Mogą mieć różnorodne formy:
- pienną,
- kulistą,
- rozłożystą,
- karłową.
Jeśli zasadzimy je wiosną, czy nawet latem bez wątpienia do zimy ukorzenią się w nowej ziemi. Sprawi to, że bardzo dobrze przetrwają ciężkie mrozy. Do ich upraw najczęściej wykorzystuje się donice lub skrzynki odporne na wysokie nasłonecznienie i niskie temperatury.
Iglaki na balkon – które sprawdzą się u Ciebie?
W przeciwieństwie do ogrodów domowych, gdzie mamy dużo przestrzeni zarówno na małe, jak i duże gatunki drzew iglastych, na balkony i tarasy warto wybrać te krzewy, które są karłowe lub wolno rosnące. Jeśli nie wiesz, jakie iglaki sprawdzą się u Ciebie, to zainspiruj się naszymi propozycjami.
Jałowiec łuskowaty Blue Star
Krzew ten jest karłową odmianą jałowca, która dodatkowo charakteryzuje się powolnym wzrostem. Jego igły mają srebrno niebieski kolor i są kłujące. Doskonale komponuje się z intensywnie zieloną roślinnością, czy kwiatami o żółtym zabarwieniu. Jałowiec łuskowaty Blue Star jest łatwy w uprawie i doskonale znosi zimę. Po latach wzrastania osiąga 30 cm wysokości i 50 cm szerokości. Nadaje się do sadzenia w pojemnikach.
Żywotnik zachodni Danica Gold
Ten gatunek iglaka wzrasta do 50-70 cm. Jest krzewem karłowaty, o charakterystycznych złotych łuskach, które utrzymują się aż do zimy, zmieniając wtedy barwę na bardziej brązową. Żywotnik zachodni to iglak o niewielkich wymaganiach. Preferuje glebę żyzną i wilgotną, lubi być umiejscowiony w słońcu. Dodatkowo jest rośliną zimozieloną i odporną na minusowe temperatury. Idealnie będzie się komponował z innymi krzewami na balkonie.
Sosna kosodrzewina
Jest to krzew o rozpostartej postawie, cechujący się powolnym wzrostem. Posiada krótkie, kłujące igły o ciemnozielonej barwie. Sosna kosodrzewina jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej sprawdzi się w miejscach o silnym nasłonecznieniu. Dobrze znosi zimę i jej niskie temperatury. Wzrasta do ok. 1 m, przy szerokości ponad 2 m. Świetnie sprawdza się do uprawy w donicach.
Inne iglaki polecane na balkon to:
- Jałowiec pospolity Goldschatz,
- Świerk biały Alberta Globe,
- Jałowiec rozesłany Nana,
- Żywotnik zachodni Smaragd,
- Świerk biały Conica.
Ogród na balkonie – dla chcącego nic trudnego!
Szukasz pomysłu i roślin do aranżacji swojego balkonu? Skorzystaj z pomocy specjalistów! Ogrodowagaleria.pl to miejsce, gdzie znajdziesz istny raj dla swojego ogrodu na balkonie.