Artykuł sponsorowany
Podstawową funkcją garażu jest możliwość przechowywania samochodu lub innego pojazdu. Nie jest jednak jedyną, jaką może pełnić. Garaż może z powodzeniem służyć jako schowek na narzędzia ogrodowe, pomieszczenie gospodarcze czy miejsce do majsterkowania. Rodzajów tego typu konstrukcji jest wiele, dlatego każdy, kto planuje budowę garażu lub jego zakup na pewno znajdzie rozwiązanie odpowiadające swoim potrzebom oraz możliwościom finansowym. Najtańszym rozwiązaniem jest garaż blaszany. Dowiedzmy się, ile kosztuje i od czego uzależniona jest jego cena?
Rodzaje garaży
To, jaki wariant garażu wybierzemy, zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości. Poszukując idealnego rozwiązania, należy wziąć pod uwagę rozmiar posesji i sposób jej zagospodarowania. Warto tu również zaznaczyć, iż obiekty małej architektury (w tym garaże, bez względu na materiał, z którego zostały wykonane) nie wymagają pozwolenia, o ile ich powierzchnia nie przekracza 35 m2 i stojących na 500m2 działce takich obiektów nie może być więcej niż dwa.
Garaż murowany
Ten rodzaj garażu wykonany jest z bloczków betonowych, cegły lub pustaków. Murowany garaż możemy idealnie dopasować do swoich oczekiwań, decydując, czy będzie on jedno czy dwustanowiskowy, z miejscem wydzielonym na warsztat lub rowery i narzędzia ogrodnicze, czy też nie.
Zaletą garaży murowanych jest trwałość i stabilność, dlatego możemy być pewni, że samochód jest w nim bezpieczny oraz ochroniony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.
Garaż drewniany
Jest tańszą alternatywą dla garażu murowanego. Do jego budowy zazwyczaj używa się drewna z drzew iglastych, na przykład świerku. Ważne jest, aby było ono dobrej jakości i odpowiednio osuszone.
Garaże drewniane zapewniają dobrą izolację cieplną, dlatego latem wewnątrz budynku jest chłodno a zimą ciepło. Są także szybkie i łatwe w montażu.
Garaż blaszany
Koszt budowy lub kupna gotowego garażu blaszanego to najtańsza opcja. Popularne blaszaki wykonane są najczęściej z ocynkowanej stali i zazwyczaj są to garaże jednostanowiskowe, choć na rynku dostępne są modele większe, które są w stanie pomieścić nie tylko dwa samochody, ale i sprzęt ogrodniczy bądź rowery.
Garaż blaszany jest bardzo prosty w montażu – można go wykonać w ciągu jednego dnia.
Wybór materiału do budowy garażu wolnostojącego uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Do najważniejszych czynników, jakie warto wziąć pod uwagę, wybierając materiał do budowy garażu, należą:
- Budżet – to, ile pochłonie budowa garażu, zależy przede wszystkim od typu konstrukcji i zastosowanych materiałów.
- Funkcje, jaką będzie pełnił – w zależności czy garaż będzie pełnił tylko funkcję przechowywania samochodu, czy będzie wykorzystywany również jako warsztat lub miejsce przechowywania narzędzi, zalecany będzie inny rodzaj materiału do jego budowy.
- Czas budowy – budowa garażu z bloczków, cegły lub pustaków będzie trwała dłużej niż budowa garażu z płyty warstwowej, lub blachy.
Na co zwrócić uwagę wybierając garaż blaszany?
Wybierając garaż blaszany, należy zwrócić uwagę na:
- Wielkość samochodu
Garaż przede wszystkim powinien być dopasowany do wielkości samochodu. Standardowy garaż na jedno auto ma wymiary 5 m długości i 3 m szerokości. Dostępne są również nieco mniejsze lub większe- jeśli ma on posłużyć nie tylko jako pomieszczenie na samochód, lecz również schowek na rowery czy narzędzia.
- Cena
Kolejną istotną kwestią jest cena garażu blaszanego. W dużej mierze uzależniona ona jest od wielkości popularnego blaszaka. Garaże blaszane dostępne są w różnych rozmiarach – od tych najmniejszych mieszczących jeden samochód, aż do dużych umożliwiających przechowywanie nawet kilku pojazdów.
- Materiał
Wybierając model garażu, warto wziąć pod uwagę gatunek blachy, z którego jest on wykonany – czy jest to pierwszy czy drugi gatunek blachy. Czy jest to blacha ocynkowana ogniowo, powlekana kolorem RAL czy jest to gorszej jakości materiał który samodzielnie należy pomalować.
Ile kosztuje garaż blaszany?
To, ile kosztuje garaż zależy od:
- Rozmiaru garażu – za większy garaż na przykład mieszczący dwa samochody będzie trzeba zapłacić więcej.
- Konstrukcji – za dodatkową opłatą do standardowej konstrukcji istnieje możliwość dodania między innymi otworów okiennych czy usługi kotwiczenia garażu.
- Materiałów i ich jakości – blachy ocynkowane ogniowo są bardziej odporne na korozje i droższe od garaży z blachy drugiego gatunku.
- Montażu garażu – montaż i dostawa mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, jakie musimy ponieść kupując blaszaka, dlatego warto dopytać, czy jest on wliczony w cenę garażu.
To, ile kosztują garaże blaszane, uzależnione jest od wielu czynników. Klasyczny, najzwyklejszy garaż blaszany wykonany z blachy ocynkowanej w standardowych rozmiarach to koszt około 2000 złotych, natomiast większe modele mieszczące co najmniej dwa samochody mogą okazać się droższą inwestycją – tu ceny zaczynają się od 4000 złotych i więcej.
Zalety garaży blaszanych
Garaże blaszane to doskonała alternatywa dla garażu murowanego. Wśród jego licznych zalet na uwagę zasługuje:
- niska cena,
- szybki montaż,
- lekkość konstrukcji,
- możliwość postawienia garażu w każdym miejscu oraz w razie konieczności jego ponowne przemieszczenie
Garaże blaszane to również doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących tymczasowego rozwiązania, czyli blaszaka na czas budowy domu. Z powodzeniem może on posłużyć jako pomieszczenie magazynowe na sprzęty i materiały na posesji.
Gdzie szukać garaży blaszanych?
Gotowy garaż blaszany można zamówić za pośrednictwem internetu. Na stronach producentów i firm można znaleźć informacje o materiałach, jakie używane są do produkcji blaszaków oraz stosowanych technologiach. Na takich stronach dostępne są także zdjęcia z realizacji, dzięki czemu możemy zobaczyć jak taki garaż prezentuje się na działce inwestora. Producent garaży blaszanych bardzo często udostępnia również specjalne kalkulatory. Aplikacja ta pozwala na wybranie i dopasowanie poszczególnych elementów konstrukcji, takich jak kolor, rodzaj dachu czy zamknięcia. Pozwala to na dobór odpowiedniego modelu do swoich upodobań i celu, jaki garaż blaszany będzie pełnił.
Warto sprawdzić i porównać oferty kilku producentów prezentowanych na stronach internetowych, by mieć pewność, że wybraliśmy najlepiej i najkorzystniej pod względem finansowym, jak i jakości produktu.
Podsumowanie
Garaż metalowy jest idealnym wyjściem, gdy nie dysponujemy wysokim nakładem finansowym lub zależy nam na czasie, gdyż jego montaż jest łatwy i szybki. Ceny garaży blaszanych na terenie całej Polski wahają się między około 2000 – najtańszy i najprostszy z blachy ocynkowanej do nawet 10 000 złotych wykonany z blachy drewnopodobnej o większej powierzchni.