Artykuł sponsorowany
Dach jest bezpośrednio narażony na liczne zabrudzenia, które zaburzają estetykę całego budynku, a także powodują, że dachówka traci swoje właściwości ochronne. Profesjonalne czyszczenie znacznie poprawi wygląd oraz usunie niebezpieczne czynniki, ale również pozwoli podjąć kolejne kroki, czyli malowanie i impregnację dachu.
Zabrudzenia dachu – na co narażona jest dachówka?
Chyba żaden element budynku nie jest tak mocno narażony na działanie czynników zewnętrznych, jak dach. Mowa tu o zjawiskach atmosferycznych, czynnikach biologicznych czy wreszcie zanieczyszczeniach emisyjnych, które mają swoje destrukcyjne działanie na dachówki. W zależności od tego, w pobliżu jakiego środowiska stoi Twój dom, będzie narażony w różnym stopniu na następujące zanieczyszczenia:
- kwaśne deszcze,
- pył i kurz niesione przez wiatr,
- soki i pyłki roślin, które tworzą kwaśne środowisko sprzyjające rozwojowi mchów i porostów,
- zanieczyszczenia emisyjne, w tym sadza i spaliny,
- ptasie odchody.
Kiedy jest optymalny czas na czyszczenie dachu?
Nie da się jednoznacznie określić, kiedy przychodzi optymalny czas na czyszczenie dachu. Mamy tu bowiem do czynienia z dwiema zależnościami. Pierwsza to naturalnie czynnik estetyczny i tutaj w grę wchodzi jedynie poczucie estetyki właściciela budynku. Druga zależność to rodzaj zanieszczyszczeń i to, czy mogą mieć one wpływ na stan techniczny pokrycia.
Mchy i inne porosty – znak, że przyszedł czas na czyszczenie dachu
Poważnym argumentem za tym, że należy skorzystać z usług firmy czyszczącej dach, jest porastania mchami, algami, glonami czy grzybami. Same w sobie nie są one niebezpieczne dla pokrycia, jednakże gromadzą dużą ilość wilgoci, która ma bezpośredni kontakt z materiałem przez cały czas. W przypadku blachodachówki może powodować to pojawienie się korozji, a w przypadku dachówek cementowych lub ceramicznych grozi wnikaniem wilgoci w ich strukturę, co obniża wytrzymałość i trwałość materiału (przy mrozach może dojść do pękania).
Jak szybko porosty pokrywają dach
Mchy i inne porosty to organizmy biologiczne, których rozwój zależy od tego, czy środowisko jest dla nich sprzyjające czy też go utrudnia. Czynniki, które mogą przyspieszyć porastania dachu to:
- cień – mech szybciej rośnie w miejscach zacienionych, dlatego najpierw pojawia się północnej i północno-zachodniej strony dachu;
- wilgoć – wilgoci nie da się uniknąć, jednak częściej mamy z nią do czynienia na zacienionych dach, do których dociera ograniczona ilość promieni słonecznych;
- soki i pyłki z drzew – zakwaszają środowisko, jeśli zatem osiądą się na dachu, sprawiają, że dachówka staje się lepszym podłożem do ich rozwoju.
Nie bez znaczenia pozostaje tu również rodzaj pokrycia. Dachówka ceramiczna czy cementowa ze względu na swoją strukturę szybciej porośnie mchem niż blachodachówka czy blacha trapezowa.
Częstszego czyszczenia będą wymagały również dachy budynków w pobliżu ruchliwych dróg, okolic przemysłowych lub centrów miast, gdzie występuje znacznie większe zanieczyszczenie powietrza.