Artykuł sponsorowany

Meble rattanowe są jednymi z najczęściej wybieranych rodzajów mebli ogrodowych. Dlaczego? Wystarczy tylko się im przyjrzeć – są bardzo eleganckie lecz bezpretensjonalne. Przepięknie komponują się z zielenią ogrodu i kolorowymi kwiatami, pasują zarówno do przestrzeni zaaranżowanych w stylu nowoczesnym, jak i w stylu rustykalnym czy nawet sielskim.

Wybierając meble z rattanu wybierasz ekskluzywny i estetyczny materiał naturalny, który będzie Ci wiernie służył przez długie lata. Ale jest jeden warunek – musisz odpowiednio je pielęgnować. Co to znaczy odpowiednio?

Meble rattanowe – cechy charakterystyczne

fotel rattanowy w ogrodzieRattan jest surowcem, który pozyskuje się z rośliny porastającej tropikalne tereny Cejlonu i Indii – ratangu. Inne jego nazwy to między innymi winorośl palmowa, trzciną indyjską lub kalamusem rotangowym. Tym, co decyduje o wyjątkowej twardości i twardości rotangu, jest sposób przyrastania jego słojów – w przypadku tej rośliny narastają one bowiem wzdłuż pędu, a nie jak w przypadku „typowych” drzew – w poprzek.  Dzięki tej właściwości nitki rattanu, po ułożeniu i wysuszeniu, są odporne na odkształcenia.  Meble wykonane z rattanu są wyjątkowo lekkie, wygodne i piękne, a ogromny ich wybór znajdziesz w sklepie z zestawami ogrodowymi i akcesoriami Dekkor.

Należy również pamiętać, że pod wpływem długotrwałego wpływu wilgoci z deszczu czy pary wodnej (mgły) meble rattanowe mogą zmieniać swój kształt. Dlatego też dobrym pomysłem jest ich przechowywanie w miejscach zamkniętych w okresie jesieni i zimy. Natomiast przelotne deszcze występujące latem nie wyrządzą im najmniejszej krzywdy.

Meble ogrodowe wykonane z rattanu są niestety wrażliwe na promieniowanie słoneczne – wystawione na ich długotrwały wpływ mogą tracić kolor. Dobrym pomysłem jest powlekanie ich powierzchni specjalnymi farbami czy lakierami, ale i tak warto ustawić je w takim miejscu ogrodu, do którego przynajmniej czasami dociera cień.

Kolejną cechą wyrobów rattanowych jest ich wrażliwość na mróz. Jeśli zostawimy je na całą zimę w ogrodzie czy na tarasie, na wiosnę prawdopodobnie się połamią. Aby tego uniknąć, bądź na bieżąco z prognozą pogody i schowaj swój ulubiony zestaw zanim nadejdą mrozy.

Rattan nie jest materiałem szczególnie kłopotliwym. Aby uniknąć jego zniszczenia powinieneś tylko przestrzegać kilku wymienionych powyżej zasad, a będziesz mógł cieszyć się urodą swoich foteli, sof i krzeseł przez długie lata. A co z codziennymi zabrudzeniami? Jak sobie z nimi radzić? Czy możemy używać do tych zabrudzeń środków czystości dostępnych w drogeriach?

meble rattanowe Dekkor

Zdjęcie pochodzi ze sklepu internetowego Dekkor

Konserwacja i pielęgnacja mebli z rattanu

Prawidłowo konserwowane rattanowe meble są wyjątkowo trwałe, a swoją urodą biją na głowę te wykonane z materiałów syntetycznych. Do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych należeć będzie przede wszystkim ich odkurzanie za pomocą odkurzacza z wąską końcówką albo końcówką z włosiem. Możesz także użyć szczotki lub zwykłej domowej zmiotki. W ten sposób usuniesz kurz i opadłe liście.

Nieco większym problemem może okazać się usunięcie z mebli rattanowych zabrudzeń takich jak plamy z kawy, herbaty, soków, wina i innych kolorowych, słodzonych  płynów. Płyny z łatwością wnikają pomiędzy poszczególne nitki tworzące mebel, a z ciasnych przestrzeni trudno usunąć je na przykład gąbką czy ściereczką. Dlatego warto użyć w tym celu szczotki. A które środki można polecić do stosowania na meble rattanowe? Z pewnością nie środki chemiczne.

Do materiałów naturalnych dobrze jest używać delikatnych środków pielęgnacyjnych. Do takich należy sok z cytryny, ocet lub woda utleniona. Są one nie tylko delikatne dla samego rattanu, ale także całkowicie bezpieczne dla osób korzystających z mebli. Jak przygotować środki do czyszczenia? Prezentujemy kilka praktycznych informacji.

Przygotuj litr wody (najlepiej ciepłej) i wlej do niej kilka łyżek soku z cytryny. Wymieszaj, zamocz szczoteczkę, otrząśnij ją z nadmiaru płynu i dokładnie wymyj powierzchnię. Pamiętaj, aby szczególnie starannie oczyścić przestrzenie między poszczególnymi nitkami – jeśli zostaną w nich resztki słodkich płynów, może rozwinąć się pleśń a materiał zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Kiedy już skończysz, osusz całość na ile to możliwe.

Inny sposób polega na wykorzystaniu wody utlenionej. 4 łyżki wody utlenionej wlej do miseczki i przy pomocy starej szczoteczki do zębów wyszoruj nią swoje rattanowe meble, oczywiście szczególną uwagę zwracając na wąskie, trudno dostępne przestrzenie. Woda utleniona efektywnie usuwa wszelkie zabrudzenia, a poza tym ma działanie odkażające, możesz więc mieć pewność, że Twoje meble będą idealnie czyste i bezpieczne dla Ciebie oraz Twoich bliskich.

Ocet także należy do naszych sprzymierzeńców w walce z zabrudzeniami – skutecznie je usuwa i dezynfekuje czyszczone powierzchnie, a jego intensywny zapach bardzo szybko się ulatnia, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz, możesz wymieszać kilka łyżek octu z odrobiną soku z cytryny – dzięki temu jego działanie stanie się jeszcze skuteczniejsze.

Niezależnie od tego, którego środka do pielęgnacji używasz, zawsze dopilnuj, aby materiał miał możliwość szybko wyschnąć. Nie myj więc rattanu w dni deszczowe. Idealny jest słoneczny, ciepły dzień, kiedy wieje choćby lekki wietrzyk.

Podstawą ochrony mebli rattanowych przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi będzie natomiast ich impregnacja. Pokrycie warstwą specjalnego impregnatu dedykowanego wyrobom wykonanym z rattanu chroni je przed wilgocią a także promieniowaniem UV, pozwalając im zachować ich urodę i właściwości na długie lata. Impregnację należy wykonać natychmiast po zakupie nowego fotela, sofy czy stolika i powtarzać regularnie co rok, przed rozpoczęciem sezonu.

Najważniejszy jednak jest odpowiedni sposób przechowywania zestawów, zarówno w czasie trwania sezonu letniego, jak i zimą. Latem zaszkodzić im mogą słońce i opady, powodując utratę ich koloru oraz naturalnej twardości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Zimą natomiast największymi wrogami naszych mebli będą mróz i wilgoć – prowadzą one do pękania, kruszenia się i zmiany kształtu witek. Dlatego też latem meble rattanowe warto ustawić na zadaszonym tarasie lub pod altaną ogrodową, gdzie nie będzie im groziło zmoknięcie i nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, natomiast zimą powinniśmy je bezwzględnie chować w zamkniętym pomieszczeniu, na przykład na strychu lub w garażu.

Meble z rattanu są nie tylko piękne, lekkie i wygodne, ale także trwałe i wytrzymałe. Warunkiem jest jednak ich prawidłowa pielęgnacja i sposób przechowywania. Jeśli go spełnisz i nauczysz się jak dbać o swoje meble, będziesz cieszył się ich zaletami przez wiele sezonów.