Artykuł sponsorowany

Poprawa certyfikatu energetycznego domu wiąże się z podjęciem kroków mających na celu ulepszenie jego efektywności energetycznej. Wyższa ocena efektywności energetycznej nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale może również zwiększyć wartość rynkową i atrakcyjność Twojej nieruchomości dla potencjalnych nabywców lub najemców!

Wykonaj izolację nieruchomości

Popraw izolację ścian, dachu i podłóg, aby zmniejszyć straty i zyski ciepła. Właściwa izolacja pomaga utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu i zmniejsza zużycie energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia.

Chociaż jest do spory wydatek, to w tym przypadku świadectwo energetyczne może zaprezentować znaczną różnicę zużycia energii.

Zainwestuj w energooszczędne okna i drzwi

Zainstaluj okna i drzwi z podwójnymi szybami albo potrójnymi szybami, aby zminimalizować przenikanie ciepła i poprawić parametry cieplne budynku.

Dodatkowo rekomendowane jest uszczelnianie szczelin i pęknięć wokół okien i drzwi, co również zwiększa efektywność energetyczną.

Zamontuj nowoczesne systemy grzewcze

Dobrym rozwiązaniem będzie także modernizacja systemu grzewczego na bardziej energooszczędny.

Nowoczesne kotły i piece projektuje się tak, aby były bardziej wydajne, zmniejszały zużycie energii i obniżały koszty ogrzewania. Również dobrym rozwiązaniem będzie pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne. Powodują one, że świadectwo energetyczne – https://energov.pl/ prezentuje znacznie lepszą ocenę niż w przypadku starszych typów systemów.

Zainstaluj energooszczędne oświetlenie

Wymień tradycyjne żarówki na energooszczędne alternatywy, na przykład na żarówki LED. Żarówki te zużywają mniej energii elektrycznej i mają dłuższą żywotność.

Użyj programowalnych termostatów

Zainstaluj w swoim domu lub mieszkaniu programowalne termostaty, aby lepiej kontrolować systemy ogrzewania i chłodzenia. Urządzenia te umożliwiają ustawienie określonych temperatur dla różnych pór dnia, optymalizując zużycie energii.

Wybierz energooszczędne AGD

Wymień stare i nieefektywne urządzenia na energooszczędne modele. Dotyczy to między innymi lodówek, pralek i zmywarek. Zwróć uwagę na ich etykiety energetyczne, które prezentują zużycie energii.

Popraw działanie wentylacji

Upewnij się, że system wentylacji jest dobrze utrzymany i działa skutecznie. Właściwa wentylacja poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach i pomaga regulować temperaturę, zmniejszając potrzebę nadmiernego ogrzewania lub chłodzenia.

Wybierz instalacje inteligentnego domu

Zainwestuj w technologię inteligentnego domu, aby zoptymalizować zużycie energii. Inteligentne termostaty, sterowanie oświetleniem i systemy automatyki domowej pozwalają na bardziej precyzyjną kontrolę nad urządzeniami zużywającymi energię.