Dekoracja okien wpływa na atmosferę w mieszkaniu i stopień zaciemnienia pokoju. Aby uznać ją za udaną, musi być spójna z aranżacją wnętrza. Co jeszcze warto wiedzieć o ozdabianiu okien?

Jakie firanki wybrać?

Wybór okien w sklepach online jest tak duży, że z łatwością wybierzesz dekorację okna idealną do swojego mieszkania lub domu. Zastanawiasz się na przykład, jak dobrać firanki do kuchni? Rozważ styl, w jakim ją urządzono. Miej również na uwadze, że w kuchni praktyczny jest wybór krótkiej firanki i zazdrostki. Podobnie jak w innych pomieszczeniach rozważ kolorystykę firanek i ich grubość.

Cienkie i zwiewne firanki z woalu są idealne do mniejszych wnętrz, poza tym przepuszczają naturalne oświetlenie. Z kolei dłuższe firany z cięższego materiału (np. firany żakardowe) świetnie prezentują się w przestronnych pokojach, dodając im wyrazu. W większych pomieszczeniach warto wieszać ciemniejsze, wzorzyste firany, a w mniejszych – gładkie, w jasnej tonacji.

Świetnym wyborem do dużego salonu, sypialni w stylu glamour czy wyrazistego pokoju nastolatka są firany we wzory (choćby w jodełkę czy kwiaty) i z niebanalnymi detalami, np. frędzlami lub dekoracyjnym panelem na wysokości przelotek. Liczy się też sposób zawieszenia firan – w klasycznych wnętrzach sprawdzą się firany na taśmie, a nowoczesne pomieszczenia pięknie uzupełniają firany na przelotkach.

Firanki w oknie – tak czy nie?

Fani tradycyjnego urządzania wnętrz nie wyobrażają sobie wystroju bez firanek. Bez wątpienia taka dekoracja okna chroni przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów. Jest to ważna zaleta firan, którą docenić mogą mieszkańcy osiedli mieszkaniowych i centrów miast, w których króluje ścisła zabudowa. Niezależnie od miejsca zamieszkania warto zwrócić jednak uwagę, że firany chronią przed silnym słońcem, a jednocześnie pozwalają na dawkowanie naturalnego oświetlenia zgodnie z preferencjami domowników (np. firanki z woalu przepuszczają sporo światła, a żakardowe – znacznie mniej).

Z kolei brak firanek pozwala na wyeksponowanie przepięknych widoków za oknem. Jeśli Twój dom sąsiaduje z lasem, nikt chyba nie będzie się dziwić brakowi firanek. Zamiast nich ozdoby okien można ustawić na parapecie. Poza roślinami możesz zdecydować się np. na książki, ramki ze zdjęciami, figurki, świeczniki i wiele innych. Aranżacje okna bez firan zależą wyłącznie od Twojej fantazji!

Jak wybrać zasłony okienne?

Zasłony warto zawiesić niezależnie od tego, czy mówisz tak, czy nie firankom w oknach. Jak dobrać gotowe zasłony i firany? Spójrz na nie jak na praktyczną dekorację wnętrza. Ich rolą jest zaciemnienie pomieszczenia w słoneczne dni albo zasłonięcie wnętrza, kiedy zapada zmierzch. Zasłony powinny również pasować do aranżacji.

Masz klasyczny salon, który chcesz delikatnie zasłonić przed wzrokiem przechodniów? Wybierz zasłonę uszytą z materiału o niewielkiej gramaturze. W przypadku pokoju do pracy lepsze będzie znalezienie złotego środka – jeśli nie chcesz, żeby w monitorze odbijały się refleksy światła, sięgnij po zasłonę z materiału o średniej gramaturze, np. lnu. Z kolei ciężkie, welurowe zasłony są jak znalazł do sypialni. Sprawią, że nocą wnętrze będzie zaciemnione i zasłonięte przed sąsiadami z naprzeciwka, a rano ze snu nie wybudzi wschodzące słońce.

Na koniec warto pamiętać, że lato wymaga często zasłaniania okien przez większą część dnia. Jakie zasłony wybrać do ochrony przed upałem? W tym wypadku również warto zdecydować się na grube zasłony, które zaciemniają pomieszczenie w co najmniej 80%.