Zadbany trawnik jest wizytówką każdego podwórka. Piękna i bujna trawa, wyróżniająca się soczystym, intensywnym zielonym kolorem jest więc marzeniem wszystkich właścicieli ogrodów.

Zadbany trawnik jest wizytówką każdego podwórka. Piękna i bujna trawa, wyróżniająca się soczystym, intensywnym zielonym kolorem jest więc marzeniem wszystkich właścicieli ogrodów. Jednak, aby trawnik był estetyczny, a jego powierzchnia gładka i starannie przycięta, niezbędne jest otoczenie go odpowiednią opieką. Warto pamiętać, że prace pielęgnacyjne należy wykonywać w swoim ogrodzie niemal przez cały rok. O określonych porach przyjmują one nieco inny kształt, jednak ich cel jest zawsze jeden – mają doprowadzić do tego, że ogród będzie prezentował się naprawdę atrakcyjnie. Sprawdź więc jak pielęgnować trawnik!

Jak poprawić stan ogrodu po zimie?

Zima to pora roku, która wyjątkowo negatywnie potrafi wpłynąć na stan trawnika w naszym ogrodzie. Zamarznięta gleba, niskie temperatury, opady śniegu lub zimnego deszczu to czynniki, przez które trawa jest w naprawdę złym stanie. Wczesną wiosną należy więc odpowiednio zadbać o to, aby trawa powróciła do stanu sprzed zimy. Tego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne należy rozpocząć od dokładnego wygrabienia murawy i usunięcia z niej pozostałości po zimie – pleśni śniegowej, połamanych gałązek oraz zgniłych liści. Dobrym pomysłem jest również dokonanie rekultywacji trawnika oraz jego wertykulacji. Pozwoli to wyrównać całą powierzchnię, pobudzenie gleby oraz umożliwienie korzeniom dostępu do niezbędnych składników odżywczych. Skuteczna pielęgnacja trawnika po zimie nie może obyć się bez nawożenia. Warto zaopatrzyć się w specjalistyczne produkty, dzięki którym można usunąć zbędne chwasty, odżywić każde źdźbło trawy oraz przyspieszyć proces jej wzrostu. Zapewnienie trawnikowi regularnej dawki substancji mineralnych przyczyni się do zachowania jej dobrego wyglądu przez naprawdę długi czas. Niejednokrotnie po zimie należy uzupełnić powstałe ubytki. w tym celu wystarczy w niektórych miejscach posiać nową trawę.

Jak należy kosić trawnik?

Odżywiony po zimie trawnik może obudzić się na wiosnę. To właśnie wtedy przychodzi czas na koszenie trawy. Jest to niezbędne w sytuacji, gdy zauważy się, że trawa jest zbyt wysoka. Koszenie trawnika jest niezwykle ważne dla zachowania jego atrakcyjnego wyglądu. Jednocześnie ma ono bezpośredni wpływ na to, że wzrost trawy jest pobudzony i rośnie ona gęsta oraz soczyście zielona. Częstotliwość skracania trawy uzależniona jest od szybkości jej wzrostu, jak i panujących warunków atmosferycznych. Powinno się robić to średnio raz na tydzień, wyjątkiem jest susza i upały, wtedy koszenie może odbywać się nieco rzadziej. Przed przystąpieniem do skracania trawy na podwórku należy odpowiednio przygotować sprzęt, jaki się w tym celu wykorzysta. Szczególnie należy zadbać o ostrość noży kosiarki, bowiem jeśli będą one zbyt tępe, koszona trawa zostanie połamana i szybko uschnie. Trzeba również zwrócić uwagę na wysokość jaką ma mieć skoszona trawa. Najlepiej, aby było to około 2,5-3 centymetrów. Jeśli zależy nam na tym, aby bez względu na okoliczności, trawnik prezentował się wyjątkowo dobrze, trzeba kierować się zasadą, zgodnie z którą – lepiej jest kosić częściej i pozostawiać nieco wyższą trawę, niż rzadziej i przy samej ziemi.

W jaki sposób podlewać trawnik?

Opady deszczu są idealnym źródłem wody nawadniającej trawnik. Jednak w naszym klimacie bardzo często dochodzi do sytuacji, w której przez długi czas utrzymuje się susza wywołana przez brak opadów. Wtedy należy wspomóc trawnik w naszym ogrodzie poprzez dodatkowe podlewanie go. Jednak, aby pomóc trawie, a nie zaszkodzić jej, niezbędne jest stosowanie w praktyce kilku istotnych reguł. Oto one:

Woda nie może być wylewana na trawnik jednym strumieniem o dużej mocy. O wiele lepiej sprawdzi się nawodnienie w postaci zraszaczy, które będą delikatnie rozprowadzały wodę na całej powierzchni ogrodowej murawy.
Nawadnianie przyniesie oczekiwane skutki, jeśli woda nawilży warstwę ziemi o głębokości kilkunastu centymetrów – lepiej jest więc podlewać rzadziej, lecz przez dłuższy czas, niż często i krótko.
Najlepsza pora na podlewanie to wczesny ranek lub późny wieczór. Woda ma wtedy optymalną temperaturę, nie wysycha zbyt szybko, jak również nie ma obaw, że słońce ją wypali.
Podczas podlewania należy obserwować trawnik, aby nie pozostawało na nim zbyt dużo wody i nie tworzyły się kałuże. Mogłoby to wywołać skutek odwrotny do zamierzonego i negatywnie wpłynąć na stan murawy.
Podsumowanie

Żeby mieć w swoim ogrodzie piękny trawnik należy po prostu wyrównać powierzchnię ziemi i zasiać na niej trawę. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom trawa jest wymagającą rośliną, której potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Oczywiście jeśli nie będziesz dbał o swój trawnik, również będzie on rósł. Jednak nie licz na to, że będzie on estetyczny i atrakcyjny wizualnie. W końcu jest wiele czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na stan ogrodowej murawy. Jest to chociażby przedłużająca się susza i brak opadów, mech oraz chwasty wyrastające pośród trawy, jak również nornice, krety i inne gryzonie. Pamiętaj więc, że dla uzyskania dobrego efektu końcowego, w postaci najpiękniejszego ogrodu w sąsiedztwie, niezbędne jest zadbanie o trawnik.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą artykułów do nawadniania trawnika www.nawadnianie-ogrodow.pl