Turkuć podjadek jest jednym z najczęściej spotykanych szkodników w Polsce i stanowi zmorę zarówno działkowiczów, jak i zawodowych rolników, ponieważ niszczy korzenie roślin. Istnieje przynajmniej kilka skutecznych sposobów zwalczania tych owadów. Jakie? Tego dowiesz się po lekturze poniższego tekstu!

Turkuć podjadek: największe owady i wielkie szkodniki

Turkucie podjadki to wszystkożerne owady żyjące w glebie, a przy okazji jedne z największych owadów żyjących na terenie Polski. Jego wydłużone ciało z charakterystycznymi, spłaszczonymi zębami, może osiągać nawet do dziesięciu centymetrów długości.

Turkucie kopią podziemne, płytko położone korytarze i żywią się wszystkim, co uda im się znaleźć. Konsumują więc larwy, inne owady i ślimaki, ale także korzenie roślin, bulwy i kłącza. Samice ogrzewają gniazda z larwami za pomocą gnijących, pogryzionych korzonków. Obecność turkucia w glebie prowadzi więc do usychania roślin, które nie są w stanie wygrać konfrontacji z podgryzającym ich korzenie owadem i jego larwami.

Pojedyncze turkucie są łatwe do wytrzebienia i niezbyt groźne, jednak tam, gdzie jest jeden, tam wkrótce pojawi się ich więcej, a to może prowadzić do poważnych strat w uprawach.

Jak pozbyć się turkucia metodami tradycyjnymi?

Turkucie są utrapieniem rolników od wielu lat, dlatego opracowano liczne sposoby na pozbycie się tych szkodników z ogrodu, działki czy pola.

Do najprostszych metod należy wkopanie w pobliżu norek turkuciów otwartych, przykrytych skośnie umieszczoną deseczką pojemników, z przynętą pod postacią końskiego nawozu. Larwy i dorosłe osobniki, zwabione zapachem nawozu, wpadną do środka, skąd można je następnie zabrać.

W czerwcu i lipcu można pozbyć się owadów przez lokalizację gniazd i nalanie do środka wody z olejem. Miejsce, w którym znajduje się gniazdo, można łatwo rozpoznać: ziemia w tym miejscu zapada się, a okoliczne rośliny usychają. Zalanie gniazda zmusza owady do wychodzenia na powierzchnię.

Metodą stosowaną w przypadku większych populacji turkuciów jest wykopanie dużego dołu i wypełnienie go obornikiem. Zwabione do niego turkucie zakładają w oborniku gniazda, tak więc w zimie lub wczesną wiosną należy dół rozkopać i wybrać obornik razem z zimującymi w nim turkuciami.

Zwalczanie turkucia podjadka chemią: czy warto?

Powyższe sposoby nie zawsze dają dobre efekty. Gdy domowe sposoby nie zdają egzaminu, wówczas można sięgnąć po nowocześniejsze metody uwzględniające użycie preparatów owadobójczych. Nie jest to zalecane, szczególnie w przypadku upraw zorientowanych na uzyskiwanie jadalnych plonów. Turkucie żyją w glebie, a więc zwalczanie ich środkami owadobójczymi musi wiązać się z wprowadzeniem chemikaliów do ziemi, skąd mogą przeniknąć do roślin.

Jeżeli decydujemy się na chemiczną eksterminację turkucia podjadka, wówczas należy wybrać odpowiedni preparat, który jest możliwie jak najmniej toksyczny dla upraw. Preparatów owadobójczych używa się tutaj na dwa sposoby. Można podłożyć turkuciom zatrutą środkiem owadobójczym przynętę, na przykład spryskany chemikaliami nawóz. Można też, jeżeli preparat jest dostępny w formie granulatu, rozsypać toksyczną substancję na obszarze zamieszkanym przez owady i czekać na efekty – czyli na wytrzebienie turkucia z ogrodu lub pola.