Artykuł sponsorowany

Szukając roślin do ogrodu, kierujemy się nie tylko ich pięknym wyglądem, lecz również łatwością hodowli i pielęgnacji. Warto więc przyjrzeć się, jak pod tym względem prezentuje się bardzo często wybierana hortensja bukietowa. Czy jej uprawianie i pielęgnacja będzie na tyle prosta i przyjemna, aby każdy mógł zdecydować się na tę roślinę? Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się również o stopniu odporności na mróz i szkodniki.

Dlaczego warto wybrać hortensję bukietową?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą i najbardziej widoczną zaletą hortensji bukietowej jest jej niezwykle piękny wygląd. Co więcej, na rynku dostępne są najróżniejsze odmiany hortensji, które różnią się kształtem i kolorem kwiatostanu i liści. Oznacza to, że każdy chętny będzie mógł znaleźć taką odmianę hortensji bukietowej, która w największym stopniu odpowiadać będzie jego preferencjom. Zainteresowani tą rośliną powinni odwiedzić stronę internetową https://zogrodemnaty.pl/hortensja-bukietowa-w-ogrodzie-najpiekniejsze-aranzacje. Znajdą na niej szereg bardzo przydatnych informacji z zakresu doboru hortensji i szczegółowe opisy ciekawych aranżacji ogrodowych.
Dlaczego jeszcze warto postawić na tę roślinę? Zauważyć trzeba, że jest ona stosunkowo odporna na mróz, więc można ją sądzić właściwie w całej Polsce. Co więcej, jest także dość odporna na różnego rodzaju szkodniki i choroby, jednak pod warunkiem, że dobrze dobierze się jej miejsce posadzenia.

Jakie wymagania ma hortensja bukietowa?

Jeśli zainteresuje nas hortensja bukietowa, powinniśmy wiedzieć, jak ją uprawiać. W tym wypadku kluczowe oczywiście jest zdobycie informacji na temat właściwego dobrania stanowiska, podłoża, ale też terminu sadzenia.
Szukając odpowiedniego miejsca dla hortensji bukietowej, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na lokalizacje półcieniste, lecz jeśli takich w ogrodzie nam brakuje, hortensja poradzi sobie także w miejscu nasłonecznionym. Pamiętać jednak wtedy trzeba będzie o większym zapotrzebowaniu na wodę. Jeśli chodzi o podłoże, to zalecana jest gleba lekko kwaśna, żyzna, wilgotna i ze stosunkowo dużym udziałem próchnicy. Jeśli w ogrodzie mamy tylko ciężkie podłoże, użyjmy przy sadzeniu hortensji np. kwaśnego torfu lub kompostu, żeby je rozluźnić.
Na koniec trzeba się jeszcze dowiedzieć, kiedy powinno się posadzić zakupioną hortensję. Na szczęście wszyscy hodowcy mają tu dość dużą swobodę, gdyż sadzić je można właściwie od początku wiosny nawet do późnej jesieni. Dla uzyskania najlepszego efektu wizualnego zaleca się sadzenie hortensji w grupach przy zachowaniu odstępu na poziomie około 1,5 cm.

Jak pielęgnować hortensję bukietową?

Oczywiście wybranie nawet najlepszego miejsca do posadzenia nie gwarantuje nam, że nasza hortensja pięknie wzrośnie i się rozwinie, stając się ozdobą naszego ogrodu. Żeby tak się mogło stać, koniecznie trzeba zdobyć kilka kluczowych informacji na temat prawidłowej pielęgnacji hortensji. Jak dbać o tę roślinę, aby pięknie się rozwinęła?
Rzecz jasna absolutną podstawą jest umiejętne podlewanie. Świeżo posadzona hortensja wymaga stosunkowo obitego i bardzo regularnego podlewania, szczególnie jeśli posadzona zostanie na nasłonecznionym stanowisku. To samo dotyczy starszych krzewów w okresie dłuższej suszy i wyższych temperatur. Kolejną bardzo istotną sprawą jest nawożenie hortensji. Co prawda nie wymaga ona stosowania specjalistycznych nawozów, lecz mimo wszystko warto od czasu do czasu wzbogacić jej podłoże np. kompostem. Przede wszystkim lepiej odżywi on roślinę, lecz dodatkowo poprawi strukturę gleby. Hortensja bukietowa powinna być nawożona od początku wiosny do maksymalnie połowy lipca.
Ostatnim bardzo ważnym aspektem poprawnej pielęgnacji hortensji bukietowej jest jej regularne przycinanie. Cięcie powinno być przeprowadzane raz do roku, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Pozwoli to uzyskać znacznie większe kwitnięcie.

Fot. Sylwia Aptacy, pixabay