Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych, który umożliwia sfinansowanie zakupu działki lub mieszkania, a także remontu i budowy domu. Choć jest udzielany na długi okres i posiada niskie oprocentowanie, decyzja o jego zaciągnięciu powinna być zawsze starannie przemyślana. Jak uzyskać kredyt hipoteczny na wybrany cel?
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny jest wygodnym sposobem finansowania dedykowanym dla osób, które nie są w stanie samodzielnie zgromadzić większej ilości gotówki lub potrzebują w krótkim czasie dużej sumy pieniędzy. Na co można przeznaczyć taki kredyt? Na mieszkanie lub dom – jego remont oraz budowę, a także zakup działki. Spłata rat zostaje rozłożona na długi okres sięgający nawet kilkudziesięciu lat, a warunkiem udzielenia takiego kredytu jest ustanowienie odpowiedniego zabezpieczenia – czyli hipoteki – na majątku kredytobiorcy. Obecnie banki wymagają również wkładu własnego, sięgającego przynajmniej 20% całkowitej kwoty kredytu.
Jakie dokumenty będą niezbędne do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?
Kredyt na mieszkanie, działkę lub remont wymaga przygotowania różnego rodzaju dokumentów. Prócz wniosku, którego wzór można otrzymać w wybranym banku, konieczne będzie przedłożenie:
- dowodu osobistego,
- dokumentu potwierdzającego sytuację finansową, czyli oświadczenia o dochodach, umowy o pracę lub cywilnoprawnej, zaświadczenia o zatrudnieniu od pracodawcy, a niekiedy także PITów za ubiegły rok podatkowy,
- przedsiębiorcy ubiegający się kredyt hipoteczny będą musieli przedstawić zaświadczenia o nadaniu NIPu i REGONu, wpis do CEIDG lub KRS, zaświadczenia z ZUSu i Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z opłatami, PITy za ubiegły rok czy dokumenty księgowe firmy,
- niezbędna będzie także dokumentacja dotycząca nieruchomości: umowy przedwstępne ze sprzedawcą lub deweloperem, odpis z księgi wieczystej, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, decyzja o pozwoleniu na budowę, wycena bankową nieruchomości czy potwierdzenie wpłaty wkładu własnego.
Warto także zawczasu zastanowić się nad wariantem spłaty – ratami równymi i malejącymi. Pierwsze rozwiązanie spowoduje, że każda miesięczna rata będzie tej samej wysokości, przez pierwsze lata pokrywając głównie odsetki, a niewiele samego kapitału. Drugie natomiast polega na tym, że początkowo raty będą wyższe, malejąc wraz z upływem czasu. Jednocześnie część kapitałowa pozostanie niezmienna, a odsetki będą wyliczane na podstawie pozostałego do spłaty kapitału.
Jak uzyskać kredyt hipoteczny?
Po zebraniu niezbędnej dokumentacji i wypełnieniu wniosku należy przedłożyć komplet druków w wybranym banku, który dokona ich starannej analizy. Najczęściej bank będzie wymagał również zakupu ubezpieczenia od utraty pracy lub na życie, które będzie pomocne w przypadku niemożliwości samodzielnego opłacania rat. Po zatwierdzeniu lub odrzuceniu wniosku pracownik banku poinformuje o tym fakcie, a w przypadku pozytywnego rozpatrzenia – zaprosi na podpisanie umowy.
Kredyt na mieszkanie, dom czy działkę to produkt, który w dużej mierze wpływa życie dłużnika. Umożliwia zakup lub remont wymarzonej nieruchomości, jednocześnie generując konieczność comiesięcznej spłaty rat. Dobrany do możliwości finansowych kredytobiorcy, pozwoli na realizację planów, zarazem nie obniżając znacząco poziomu codziennej egzystencji. Z tego względu decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinna być zawsze starannie przemyślana i omówiona ze specjalistą z wybranego banku.