Detale, szczegóły, drobiazgi… Rzeczy, na które rzadko zwracamy uwagę, a tymczasem to właśnie one, choć często zupełnie niepozorne, mają moc zmieniania wnętrz w miejsca bądź to przyjazne, ciepłe i przytulne, bądź zimne, odpychające i wrogie. Jak zatem dobrać akcesoria do takiego pomieszczenia, jakim jest łazienka? Jak sprawić, by lśniła nie tylko czystością, lecz przede wszystkim zapraszała do wejścia?

Przede wszystkim ma być praktycznie

To chyba najważniejszy postulat w odniesieniu do akcesoriów łazienkowych. Wchodząc do łazienki chcemy mieć wszystko pod ręką, na swoim miejscu. Dlatego nie może zabraknąć tam takich drobiazgów, jak różnego rodzaju pojemniki na kosmetyki, dozowniki na mydło, wieszaki na ręczniki i całej masy akcesoriów, które ułatwiają nam życie. Przedmioty takie powinny być łatwe do utrzymania w czystości. Nic tak nie psuje efektu jak tu i ówdzie pojawiający się brud i kurz.

Po drugie, pomimo niewielkich rozmiarów łazienki (to problem, z którym boryka się nadal wielu Polaków), nie powinno się jej zapełniać przypadkowymi meblami, które będą dodatkowo zabierać cenną przestrzeń. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania spersonalizowane, czyli mówiąc wprost – meble wykonywane na miarę. Idealnie, jeśli będą one nie tylko precyzyjnie dopasowane do rozmiarów wnętrza, lecz także funkcjonalne, wyposażone w różnego rodzaju szuflady itp.

Ale musi być także estetycznie

Miejsce, w którym spędzać będziemy określoną część dnia powinno być urządzone tak, by każda w nim wizyta sprawiała nam radość. Dla jednych będzie to chaotyczne mieszanie stylów, dla innych wręcz przeciwnie – sztywne trzymanie się jednej koncepcji. Jeśli jesteśmy miłośnikami wszystkiego, co nowoczesne, nasza łazienka będzie połyskiwać chłodem stali nierdzewnej. Jeśli trend powrotu do natury bądź też styl skandynawski jest tym, który najbardziej trafia w nasze gusta, łazienka nie obejdzie się bez akcesoriów z drewna, wikliny czy najróżniejszych gatunków kamieni.

Z kolei ci, którzy myślami lubią wracać do przeszłości, z pewnością nie odmówią sobie akcesoriów, w których główną rolę odgrywać będą elementy wykonane z białej ceramiki.

Akcesoria z jakich materiałów?

Miejsca takie jak łazienka, w których poziom wilgotności jest dużo wyższy niż w innych pomieszczeniach, wymagają zastosowania odpowiednich materiałów. W pierwszej kolejności na myśl przychodzą ceramika, szkło, różnego rodzaju tworzywa sztuczne, stal nierdzewna oraz odpowiednio zabezpieczone płyty drewnopochodne. Owo zabezpieczenie przed działaniem wilgoci ma kluczowe znaczenie, ponieważ w skrajnych wypadkach może dochodzić do puchnięcia płyt, z których wykonane są meble lub akcesoria łazienkowe. Wydawać by się mogło, że drewno jest skazane z góry na porażkę. Niesłusznie, ponieważ istnieją gatunki wprost stworzone do życia w wiecznej wilgoci (np. drewno tekowe), a poza tym – nowoczesne technologie zabezpieczania jego powierzchni sprawiają, że znakomicie radzi sobie ono i w kuchniach, i w łazienkach.

Co za dużo, to niezdrowo

Zbyt wiele akcesoriów wytworzy atmosferę chaosu i nieuporządkowania. Będzie ona dodatkowo potęgowana w łazienkach o niewielkim metrażu. Jeśli dysponujemy właśnie takim pomieszczeniem, warto zastosować kilka trików, które wizualnie je powiększą. Przede wszystkim pomyślmy o jasnych, pastelowych kolorach ścian oraz przedmiotów wyposażenia wnętrza. Lekkości z pewnością nadadzą meble i akcesoria wykonane ze szkła. Natomiast całe pomieszczenie w magiczny sposób zwiększy swoją kubaturę, dzięki odpowiedniemu zastosowaniu luster.

Jeśli jesteście właśnie na etapie urządzania łazienki i chcecie zmienić to pomieszczenie w miejsce, które będzie wizualnym majstersztykiem, koniecznie zajrzyjcie na stronę sklepu Omnires, który posiada bardzo szeroką ofertę elementów wyposażenia łazienek.