Drzwi wewnętrzne to zaraz obok podłogi, jeden z najrzadziej wymienianych elementów w domu czy mieszkaniu. Dokonując ich zakupu, chcemy aby cieszyły one nasze oczy latami. Jednak dobór odpowiednich drzwi zarówno pod względem technicznym jak i estetycznym może przysparzać pewne problemy. Wygląd, jakość wykonania oraz cena to jedynie kilka spośród wielu aspektów, na które należy zwracać uwagę przy wyborze drzwi.

Jakie wyróżniamy rodzaje drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne powinny być trwałe oraz dobrze wykonane. Cena, choć ważna nie powinna być priorytetem przy ich wyborze. Drzwi muszą być solidne, tak aby przetrwały jak najdłużej. Ponadto bardzo ważny jest ich montaż, który stanowi uwieńczenie końcowego efektu. Niewielu producentów daje gwarancję na drzwi, które zostały samodzielnie zamontowane, dlatego warto rozważyć zakup drzwi razem z usługą montażu.

Ze względu na sposób montowania, drzwi wewnętrzne można podzielić na bezprzylgowe lub przylgowe. W tych pierwszych krawędź skrzydła wraz z ościeżnicą tworzy jedną płaszczyznę, natomiast w przylgowych, skrzydło drzwiowe ma wcięcie, a krawędź drzwi zachodzi na ościeżnicę. Montaż drzwi bezprzylgowych jest prostszy od montażu drzwi przylgowych. Są one również bezpieczniejsze i wyrządzają mniejsze szkody w przypadku przytrzaśnięcia palców.

Jednym z pytań jakie możemy postawić sobie przed zakupem drzwi jest to czy kupić drzwi pełne czy przeszklone. Najkorzystniejszym wyborem, kiedy chcemy całkowicie odciąć się od innych pomieszczeń. Za to drzwi przeszklone będą korzystniejszym wyborem, jeśli zależy nam na zapewnieniu większego oświetlenia pokoju. Szczególnie jest ono zalecane, jeśli w pomieszczeniu znajduje się mało okien lub gdy jego aranżacja opiera się na zastosowaniu ciemnych barw.

Ostatni podział dzieli drzwi wewnętrzne w zależności od sposobu ich otwierania. Mogą być one otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz. Ich dobór należy uzależnić od aranżacji wnętrza, w zależności od tego, w którym z dwóch oddzielonych pomieszczeń jest więcej przestrzeni w okolicy drzwi.

Jak dobrać drzwi pod względem wyglądu?

Drzwi nie tylko muszą być funkcjonalne, ale także powinny stanowić estetyczne dopełnienie wnętrza. Pierwszym aspektem na jaki trzeba zwrócić uwagę przy zakupie drzwi to kolor podłogi. Jeśli nie przepadamy za zbyt dużym mieszaniem kolorów, materiałów czy faktur możemy zdecydować się na drzwi o podobnym charakterze jak podłoga.

Gra kontrastami sprawia, że efekt końcowy jest obarczony większym ryzykiem, ale ostateczny wynik może być piorunujący. Jasne drzwi do ciemnej podłogi czy jasna podłoga do ciemnych drzwi to połączenie, którego niekoniecznie należy się obawiać.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli wprowadzamy kontrast między drzwiami a podłogą, to drzwi kolorystycznie powinny pasować do mebli lub okien, po to by nie wprowadzać za dużo barw, co może sprawić, że pomieszczenie straci na wyglądzie. Warto również wiedzieć o tym, że drzwi wewnętrzne powinny pasować kolorystycznie do obydwu pomieszczeń, które rozdzielają.