Sypialnia to szczególne pomieszczenie. Jest przestrzenią, gdzie człowiek chce odpocząć i zregenerować siły po ciężkim dniu. Miejsce to wymaga właściwej aranżacji i zastosowania odpowiednich dodatków, aby całość tworzyła niepowtarzalny i sprzyjający relaksowi klimat.

Jak nadać sypialni odpowiedniego charakteru?

Dobrym pomysłem na ożywienie sypialni jest powieszenie obrazów na ścianach. Malowidła, które wybiera się do tego pomieszczenia będą oglądane na co dzień. Powinny być więc zgodne z wizją i upodobaniem urządzającego. Warto skorzystać z rad czy podpowiedzi, ale ostateczną decyzję należy podjąć samemu. Wybierając obrazy do sypialni trzeba wziąć pod uwagę:

  • Lokalizację – najczęściej obraz jest wieszany nad łóżkiem. Dzięki temu przestrzeń z miejscem do spania jest odpowiednio wyeksponowana i przytulna. W zależności od tego jaka ilość miejsca jest do zagospodarowania można zdecydować się na powieszenie pojedynczego obrazu lub kilku małych. Obrazy można również powiesić nad komodą lub postawić na podłodze i oprzeć o ścianę, dzięki czemu aranżacja wnętrza nabierze artystycznego charakteru.
  • Odpowiednie rozmiary – wielkość pomieszczenia powinna mieć znaczący wpływ na wybór dodatków. W rozległym pokoju małe obrazy nie będą zbyt widoczne. Z kolei w niewielkim pomieszczeniu duża ilość obrazów z licznymi szczegółami może optycznie zmniejszyć przestrzeń i sprawiać odczucie zagracenia. Aranżując wnętrze trzeba wyszukiwać obrazy do sypialni o odpowiednich proporcjach, aby tworzyły spójną całość z resztą dodatków.
  • Barwy – kolory na obrazach w dużej mierze będą określać charakter sypialni. Jeśli celem jest nadanie temu miejscu wytworności i elegancji można zdecydować się na połączenie fioletu ze złotem, miedzią, bielą czy szarością. Gdy szuka się żywych, świeżych, energetycznych kompozycji dobrym pomysłem jest wybranie czerwieni, zieleni, turkusu czy lazuru. Chcąc zachować stonowany i spokojny charakter wnętrza można wybrać obrazy na których będą przeważać kolory pastelowe, różne odcienie bieli, szarości czy beżu.

Jakie motywy powinny zdobić sypialnię?

To od stylu pomieszczenia powinno zależeć jakie obrazy będą zdobić jego wnętrze. W tradycyjnych sypialniach doskonale sprawdzą się malowidła przedstawiające plenery, pejzaże, martwą naturę, kwiaty, drzewa czy ludzi w różnych, życiowych sytuacjach. Obrazy do sypialni o żywej, soczystej kolorystyce i abstrakcyjnych kompozycjach powinny zdobić pomieszczenia nowoczesne. Warto w takich wnętrzach pokusić się również o malowidła na których dominują figury geometryczne czy nieregularne linie. W sypialni o artystycznym charakterze można powiesić akt, czyli obraz przedstawiający nagie ciało ludzkie, a we wnętrzach inspirowanych zasadami feng shui dobrze będzie się komponowało malowidło z drzewkami bonsai czy chińskimi znakami. Dobierając odpowiednie obrazy do sypialni można urządzić harmonijne i komponujące się ze stylem wnętrze, w którym zasypianie i poranne wstawanie będzie przyjemnością.