Artykuł sponsorowany

Stół w kuchni lub w jadalni to serce każdego domu i mieszkania. Tam jemy posiłki, czytamy książkę, omawiamy ważne tematy, pracujemy, a dzieci odrabiają lekcje. Właśnie dlatego, stół stanowi najważniejszy element naszego rodzinnego gniazda. Zasługuje na staranny i przemyślany wybór. Jak zrobić to dobrze?

Po pierwsze optymalne wymiary

Stoły drewniane, plastikowe lub jakiekolwiek inne, na jakie się zdecydujesz, powinny mieć odpowiednie wymiary. Zwróć uwagę na to, aby stół był na tyle duży, by mogli przy nim usiąść na raz wszyscy domownicy. Dobrze też, jeżeli pozostaje jedno-kilka miejsc dla ewentualnych gości, którzy przyjdą Cię odwiedzić. Specjaliści w dziedzinie meblarstwa twierdzą, że optymalną wielkością stołu, przy którym mogą swobodnie usiąść obok siebie dwie osoby, jest 120 centymetrów. Jeżeli masz większą rodzinę albo często przyjmujesz gości, dobrym rozwiązaniem może być też kupienie rozkładanego stołu. Powiedzmy zatem, że na co dzień może przy nim swobodnie usiąść 6 osób, a dodatkowe przęsło zapewni kolejne 2 lub 4 miejsca.

Po drugie styl, pasujący do reszty wnętrza

Skoro wiemy już, co zapewni naszemu stołowi odpowiednią funkcjonalność, warto pomyśleć o jego wyglądzie. Stół powinien pasować do aranżacji pomieszczenia, w którym się znajduje. A zatem do salonów, w którym dominują motywy drewniane, świetnie sprawdzą się i stoły drewniane. Z kolei w nowoczesnych, futurystycznych wnętrzach możemy postawić na kolorowe stoły o fantazyjnym kształcie. Dobrze jest też zastanowić się nad wyglądem krzeseł, które do tego stołu dopasujemy.

Okrągły, kwadratowy czy prostokątny?

No i odwiecznym dylematem osób, kupujących stół jest to, czy powinien być on okrągły, kwadratowy czy prostokątny. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, ile masz miejsca na postawienie stołu oraz jak ta przestrzeń wygląda. Z reguły okrągłe stoły drewniane potrzebują nieco więcej miejsca. Trudniej je zatem wpasować w ciasną i mniej ustawną przestrzeń. Zdecydowanie łatwiej dobrać stoły, które są kwadratowe lub prostokątne. Przy okrągłym stole jednak posadzimy przeważnie więcej osób.

Jak wybrać praktyczny blat?

Warto też podkreślić, że stoły mogą mieć różnorodne blaty. Nawet stoły drewniane mogą zostać uzupełnione o szklany lub kamienny blat. Który będzie najbardziej praktyczny? Trudno stwierdzić. Kamienny blat będzie bardzo wytrzymały i odporny na zarysowania, ale jednocześnie dość drogi. Szklany z kolei wygląda efektownie, ale jest podatny na zniszczenia. Najczęściej kupujący decydują się na blat drewniany, ale należy wybrać drewno, które będzie twardsze i bardziej odporne na zadrapania i wgniecenia.