Artykuł sponsorowany

„To oczko powinno być w innym miejscu – na jego tafli ciągle unoszą się liście z pobliskiego drzewa. Temu krzaczkowi źle się rośnie po stronie południowej, lepiej by mu było w półcieniu. Trawnik w tym miejscu nie był do końca trafionym pomysłem, wszyscy po nim przechodzą i lepiej zrobić w tym miejscu ścieżkę. Szkoda, że nie założyliśmy od razu automatycznego systemu nawadniania, bieganie z konewką jest dość uciążliwe”. Samodzielnie założony ogród nie zawsze jest perfekcyjny, nie zawsze jest wolny od błędów. W końcu zakładaliśmy go sami, posiadając cząstkową wiedzę na dany temat, kierując się przeczuciami lub względami estetycznymi. Tego wszystkiego nie ma przy profesjonalnym zakładaniu ogrodu, takim, przy którym wszystkimi sprawami od A do Z zajmą się specjaliści.

ABC

Bez planu nie rozpoczną, a plan nie powstanie bez szczegółowego obejrzenia i zbadania terenu. Istniejące warunki glebowe, wodne i klimatyczne będą miały zdecydowany wpływ na to, jaki styl ogrodu będzie można inwestorowi zaproponować, jaką roślinność w danym miejscu posadzić, a w dalszej kolejności jakie elementy architektury małej wprowadzić. To ze szczegółowego projektu wykonawca odczyta którędy mają być poprowadzone ścieżki, którędy pociągnąć obwody elektryczne do ogrodowego oświetlenia, gdzie zrobić przyłącze wody do systemu nawadniania, w jakich ilościach zakupić poszczególne gatunki roślin, w jakich ilościach zakupić poszczególne materiały ogrodowe (nawozy, kamienie ozdobne, deski tarasowe).

DEF…

Jest plan, jest wykonawca, są zrobione zakupy, na naszych oczach powstaje ogród. Ale co dalej? Jak go pielęgnować? Jak obchodzić się z roślinnością? Jak często kosić trawnik? I tu są dwa wyjścia – można podjąć się samodzielnej opieki, a można skorzystać z usług profesjonalnych firm. Zazwyczaj dobra firma ogrodnicza, która ogrody zakłada, posiadaja w swojej ofercie abonament. Zakres usług w takim abonamencie zależy od specjalizacji firmy, ale przeważnie można liczyć na kompleksową opiekę nad ogrodem – od przycięcia żywopłotu po zabezpieczenie kluczowych elementów przed nadejściem sezonu zimowego.

…XYZ

Zakładanie ogrodu to bardzo wiele czynności, podczas których należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Oczywiście, można pokusić się o samodzielne założenie, w końcu niektórzy kochają prace w ogrodzie, czują ogromną satysfakcję z tego, że wykonali prawie wszystko własnymi rękoma (do wykonania niektórych czynności jest potrzebna pomoc z zewnątrz i specjalistyczne maszyny) i nawet zniosą błędy i niepowodzenia. Pod warunkiem, że te nie kosztują byt dużo.

Dlaczego warto?

Poprawne zaprojektowanie ogrodu jest kluczowe nie tylko dla estetyki, ale przede wszystkim dla funkcjonalności i dobrobytu jego mieszkańców. Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale również zapewnia miejsce do relaksu, aktywności na świeżym powietrzu oraz hodowli roślin czy warzyw. Odpowiednio rozmieszczone ścieżki, miejsca do odpoczynku i różnorodność roślinności tworzą harmonijną przestrzeń sprzyjającą regeneracji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Właściwie zaprojektowany ogród może również zwiększyć wartość nieruchomości i stanowić istotny element lokalnego ekosystemu, wspierając różnorodność biologiczną oraz zdrowie otaczającego środowiska.