Artykuł sponsorowany
Zadaniem listw przypodłogowych jest nie tylko zasłonienie nierówności między ścianą i podłogą, ale także ochrona ściany przed zabrudzeniami. Zamontowanie ich nie jest trudnym zadaniem, ale można łatwo popełnić błędy. Jak zamontować dobrze listwy przypodłogowe dowiesz się poniżej.
Jakie typy listw przypodłogowych znajdziemy?
Na rynku znajdziemy wiele rodzai list przypodłogowych. Pierwszym typem są listwy profilowane, które służą do ukrycia przestrzeni i inne, które można schować w ścianie i pozwalają na łączenie ich z okładziną ścienną. Innym rodzajem są także cokoły, które montujemy bezpośrednio do ściany.
Możemy także podzielić listwy ze względu na materiał wykonania. Istnieją wykonane z pianki poliuretanowej, która jest bardzo odporna na uszkodzenia. Listwy MDF zrobione są z płyt pilśniowych z włókien drzewnych. Istnieją także listwy metalowe ze stali nierdzewnej lub aluminium. Cechują się trwałością, ale są dość drogie.
Jakich błędów nie powinniśmy popełniać przy montażu?
Na początek, aby listwa przypodłogowa spełniała swoje funkcje powinna się wkomponować we wnętrze. Wybierając listwę warto kierować się nie tylko jej wymiarem, ale także kolorem i materiałem wykończeniowym. Kolor listwy powinien współgrać z podłogą, lub działać na zasadzie kontrastu. Jeśli lubimy kontrasty możemy wybrać ciemniejsze listwy do białej ściany i podłogi. Możemy także zdecydować się na listwy wykończone białą okleiną, która pozwoli nam na częste przemalowywanie na dowolny kolor.
Montaż listew przypodłogowych jest dość prosty, ale warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Na początek wymierzamy i przycinamy listwy na interesującą nas długość. Układamy listwy na sucho do złączeń między podłogą i ścianą. Następnie potrzebujemy klamer, które połączą listwy ze ścianą. Klamry mocuje się w odległości ok. 40-50 cm między sobą. Do ich przymocowania potrzebujemy wkrętów i kołków rozporowych. Ostatnim etapem jest zamocowanie listw do klamer. Można także nie stosować klamer, tylko bezpośrednio przykleić listwy klejem lub silikonem. W narożnikach powinniśmy przyciąć listwy pod kątem 45 stopni lub możemy zastosować specjalny słupek w kształcie kostki. Słupek układa się w narożniku i dochodzą do niego listwy z oby stron: lewej i prawej. Mamy dwa sposoby do układania listw: poprzez przyklejanie do ściany lub nakładanie na przykręcone wcześniej klamry. Oba sposoby są proste i nie wymagają fachowej wiedzy czy specjalnych narzędzi.