Artykuł sponsorowany
Markiza tarasowa niewątpliwie zalicza się do bardzo przydatnych akcesoriów. Skutecznie chroni przed intensywnym słońcem lub opadami deszczu, łagodzi podmuchy wiatru i dodaje miejscu intymności. Może także obniżyć temperaturę pomieszczenia bezpośrednio sąsiadującego ze strefą wypoczynku na zewnątrz. Co więcej, spełnia ważne zadania estetyczne. Aby jednak użytkownik mógł liczyć na taki pakiet korzyści, powinien wybrać odpowiedni model. Jakie markizy tarasowe będą najlepsze?
Wystarczy spojrzeć na ofertę markiz tarasowych, na przykład na stronie http://modnytaras.pl/, aby przekonać się, jak bogata jest oferta tych estetycznych zadaszeń. Jeśli więc estetyka to rzecz dopasowania, na jakie parametry zwrócić uwagę przy okazji zakupu?
Markizy tarasowe – różne rodzaje
Markiza tarasowa występuje w kilku wariantach – sprawdź na http://modnytaras.pl/markizytarasowe.html. Podstawowa klasyfikacja to podział ze względu na konstrukcję.
- Markiza tarasowa bez kasety
To najtańszy wariant markizy. Model ten jest pozbawiony ochronnej kasety, w której można ukryć materiał poza sezonem lub w razie niesprzyjającej pogody. Oznacza to, że tkanina albo pozostaje narażona na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, albo należy ją zdemontować. Ta druga opcja polecana jest zresztą przed zimą.
- Markiza tarasowa z półkasetą
W tym modelu markiza wyposażona jest w niewielki, aluminiowy daszek, w których chowa się materiał. Można w ten sposób zabezpieczyć go przed silnym wiatrem czy opadami. Mimo że ramiona konstrukcji pozostają widoczne, materiał formowany jest w specjalny rulon, dlatego całość pozostaje estetyczna i z powodzeniem można ją stosować na frontowym balkonie czy tarasie.
- Markiza tarasowa z kasetę
Uznawana jest za najdroższy, ale jednocześnie najbardziej zaawansowany technologicznie i najbardziej estetyczny model. Materiał po zwinięciu chowa się całkowicie do osłony, a elementy konstrukcyjne i składane ramiona nie są widoczne. Takie markizy mogą być zwijane manualnie lub – coraz częściej – elektrycznie.
Który typ markizy wybrać na swój taras? Tu nie ma jednej słusznej odpowiedzi, więc możesz zdecydować na podstawie budżetu, którym dysponujesz, oraz upodobań. Duże znaczenie ma także dominująca w twoim regionie pogoda: jeśli pogoda często jest uciążliwa, być może warto zdecydować się na droższe, ale bardziej praktyczne rozwiązanie.
Jak wybrać najlepszą markizę tarasową?
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając markizę do umocowania na tarasie czy na balkonie? Przeanalizuj swoje oczekiwania, warunki pogodowe oraz wygląd samego domu czy tarasu. Ustal:
- jakie wymiary (szerokość i głębokość) powinna mieć markiza,
- jaki powinien być jej kąt nachylenia,
- w jaki sposób możesz zamontować markizę: bezpośrednio w ścianie budynku czy za pomocą dodatkowych elementów,
- czy i w jaki sposób możesz przechować materiał zimą,
- jakie funkcje powinna spełniać markiza,
- jaki budżet chcesz przeznaczyć na ten cel.
Jak widać, zmiennych jest sporo. Aby markiza była w pełni funkcjonalna, powinna spełniać szereg czynników.
Jedną z ważniejszych kwestii jest to, jaką tkaninę wykorzystano w danej markizie. Materiał powinien być nie tylko estetyczny, ale również spełniać szereg innych wymagań. Ideałem jest tkanina wytrzymała, odpowiednio zaimpregnowana i antystatyczna. Musi wykazywać również odporność przed promieniami UV i słońcem oraz wodą.
Z praktycznego punktu widzenia duże znaczenie ma również sposób sterowania markizą. Możesz zdecydować się na regulację ręczną lub automatyczną. Coraz popularniejszy jest ten drugi sposób: za pomocą jednego przycisku wygodnie ukryjesz materiał w kasecie.
Jak dbać o markizy?
Aby markiza przez długi czas spełniała swoje zadania estetyczne w aranżacji, należy o nią odpowiednio zadbać. Przede wszystkim warto zapobiegać powstawaniu zabrudzeń tkaniny. Siłą rzeczy jednak w ogrodzie pyłki i kurz będą się pojawiały. Zmywaj je w miarę możliwości na bieżąco delikatnym płynem myjący. Pamiętaj, że detergenty łatwo wybielają materiał lub nadają mu tony szarości.
W okresie zimowym markizę należy zabezpieczyć: zakryć szczelnie fragmentem folii lub nałożyć dopasowany do jej wymiarów worek. Mechanizm również powinien zostać osłonięty.