Fot. Appiani

Artykuł sponsorowany

Zadbanie o wystrój wnętrz jest istotne nie tylko ze względu na kwestie czysto wizualne, dobrze zaprojektowane pomieszczenie to także większy komfort użytkowania. Jednym z elementów, któremu należy poświęcić szczególną uwagę, jest wybór podłogi. Jest to niezwykle istotne, ponieważ powinna ona nie tylko pasować stylistycznie do reszty projektu, ale przede wszystkim być praktyczna i wytrzymała. Dodatki dekoracyjne możemy zmieniać regularnie, jednak podłoga jest inwestycją na lata, dlatego liczy się jej jakość.

Jakie materiały masz do wyboru?

Panele podłogowe

Panele laminowane są jednym z najpopularniejszych rodzajów podłóg, co jest w dużej mierze spowodowane dość niskimi cenami oraz łatwością układania. Taką podłogę bez większych problemów położy nawet osoba bez żadnego doświadczenia, a co ważne – równie łatwo się ją demontuje. Ich największą zaletą jest jednak ilość dostępnych wzorów, które mogą imitować zarówno drewno, jak i inne powierzchnie. Mimo że bez trudu znajdziemy panele o różnych klasach ścieralności, nie jest to jednak najtrwalsze rozwiązanie na rynku. W dodatku nie najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Podłogi drewniane

Wprowadzenie prawdziwego drewna do wystroju wnętrz nada mu wyjątkowy wygląd. Nie bez powodu drewniana podłoga w Poznaniu, i nie tylko, często kojarzy się z luksusem i elegancją. Jest to niestety rozwiązanie droższe niż panele, jednak dzięki temu, że drewniane deski można zabezpieczać specjalnymi lakierami, a także odnawiać, jest to inwestycja na lata. Ważne jest jednak to, by wybierając rodzaj drewna, z jakiego ma być wykonana podłoga, nie kierować się tylko walorami estetycznymi, ale również jego twardością, ponieważ wpłynie to na trwałość desek czy parkietu.

Płytki

Często wybieranym rozwiązaniem są również płytki ceramiczne lub gresowe. Te gresowe są dużo wytrzymalsze i bardziej odporne na zabrudzenia, dzięki czemu świetnie sprawdzą się nie tylko w domach, ale też na zewnątrz. Również przy wyborze płytek istotna jest klasa ścieralności (te przeznaczone do układania na ścianach nie będą w stanie sprostać obciążeniu i łatwo ulegną uszkodzeniu), ale na opakowaniu znajdziemy też na przykład informacje o odporności na warunki atmosferyczne. W ten sposób bez problemu wybierzemy płytki odpowiadające naszym potrzebom.

Podłogi winylowe

Panele winylowe zyskują coraz większą popularność, ponieważ łączą w sobie łatwy montaż z większą wytrzymałością. Są odporne zarówno na wilgoć, jak i promienie słoneczne, dlatego nie trzeba martwić się tym, że ulegną uszkodzeniom lub przebarwieniom. Ich dodatkowe zalety to bez wątpienia duża dostępność różnorodnych wzorów oraz łatwość utrzymywania czystości.

Przed wyborem konkretnego produktu warto rozważyć wszystkie za i przeciw dostępnych materiałów. Oferują one nie tylko różne wykończenie i mogą znacząco wpłynąć na wygląd pomieszczenia, różna może być też ich wytrzymałość oraz przeznaczenie. Oczywiście, nie musimy decydować się na jeden rodzaj podłogi, możemy swobodnie łączyć różne rozwiązania i tworzyć z nich wyjątkowe wzory, zawsze jednak należy zwracać uwagę na jakość.