Artykuł sponsorowany
Pewnie wiele osób tutaj pomyśli o tańszym projekcie. No niestety, BIM oznacza droższy projekt. Aby móc uzyskać pełne korzyści, trzeba dysponować odpowiednim zapleczem technicznym. Do tego zaplecza zaliczamy odpowiednio wykwalifikowaną kadrę inżynierską, co niestety wiąże się z kosztami. Sam proces opracowania dokumentacji BIM jest również dłuższy, niż zwykłej płaskiej dokumentacji CAD.
Tak więc, gdzie są te korzyści?
Korzyściami dla inwestora jest niewątpliwie lepszy, bardziej spójny projekt. Budynek jest lepiej zoptymalizowany, generalny wykonawca łatwiej i szybciej zrealizuje prace budowlane unikając kolizji. Jakość dokumentacji budowlanej bezpośrednio przekłada się na to, w jaki sposób inwestycja będzie realizowana.
Więc większy koszt dokumentacji projektowej i dłuższy czas jej wykonania, bardzo szybko przerodzą się w realne zyski w procesie budowy, który potrwa np. krócej. A wiemy, czas to pieniądz.
Poprawa jakości dokumentacji i redukcja lub całkowita eliminacja błędów już są wystarczającymi argumentami za tym, aby stosować BIM. Żeby za każdym elementem, za każdą zamodelowaną częścią, szedł w programie taki komplet informacji, jaki umożliwi prawidłowe jego wykonanie i zamontowanie w miejscu budowy.
Czasy, kiedy korzystaliśmy tylko z płaskiej dokumentacji powoli mijają. Dobrze wiadomo, że pewnie jeszcze przez długi czas ktoś będzie płacił nie za model, tylko za plik PDF lub DWG lub inny dowolny format, który będzie mógł obejrzeć i wydrukować, a na jego podstawie ktoś będzie tą dokumentację wykonywał. Natomiast jeśli nie będzie on wynikał z modelu, to będzie odpowiadał tylko na jedno zapotrzebowanie. Załóżmy, że potrzebujemy rysunku, aby wykonać słup stalowy – jeśli coś w tym słupie się zmieni np. przekrój, to musimy wykonać ten rysunek jeszcze raz. BIM i modele BIM rozwiązują ten problem.
BIM to coś więcej
Modele BIM możemy porównać do góry lodowej – jej wierzchołek to model, który możemy obejrzeć po zrealizowanej inwestycji, ale dane, które spajają model, aby był w takiej formie jakiej chcemy, to jest to, co znajduje się pod lustrem wody. BIM łączy te dwie warstwy w jedną, spójna całość, z której możemy zaobserwować model, ale również dane, które są w niego wpisane.
Bez użycia technologii BIM nie da się dzisiaj wykonać wiele elementów dużych inwestycji ze względu na ich skomplikowany charakter. Kolejną sprawą są certyfikaty jakości wydawane dla budynków takie jak np. BREEAM czy LEED. Aby je uzyskać, również należy wykonać obiekty przy użyciu technologii BIM (modele BIM).
Jeżeli uda się wdrożyć BIM na odpowiednim poziomie, to realne korzyści będzie miał też przyszły użytkownik budynku.