Projekt KL8 – duża kuchnia letnia. Fot. extradom.pl
Już niedługo lato, czas pomyśleć zatem, jak i gdzie będziemy spędzać najbliższe miesiące, by do woli nacieszyć się słońcem i świeżym powietrzem. Idealnym miejscem, w którym można spędzić cudowne chwile z przyjaciółmi, jest altana ogrodowa wyposażona w kuchnię letnią. Prezentujemy atrakcyjne projekty takich altan.
Od lat rośnie zatem zainteresowanie projektami małej architektury ogrodowej związanymi ze spędzaniem wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wszyscy dobrze znają już klasyczne altany letnie, umożliwiające przebywanie w ogrodzie i delektowanie się świeżym powietrzem nawet przy bardzo mocnym nasłonecznieniu lub też przy mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Mniej znaną, ale bardzo ciekawą wersją rozwojową altan ogrodowych są kuchnie letnie, które mogą w sobie łączyć nieraz kilka funkcji jednocześnie – może to być miejsce do przygotowywania i i spożywania posiłków, miejsce do spędzania wolnego czasu i do spotkań towarzyskich, a także i budynek gospodarczy czy nawet namiastka domku wczasowego na działce letniskowej.
To, w jaki sposób ostatecznie wykorzysta się kuchnię letnią, zależy już tylko od Was i od Waszej inwencji twórczej. Architekci projektujący takie konstrukcje dokładają wszelkich starań, aby spełniały one rozmaite oczekiwania ze strony klientów, przez co mamy okazje podziwiać wiele ciekawych wariantów dla tego typu budynków. Poniżej przedstawiamy parę przykładowych kuchni letnich, które pomogą zobrazować najnowsze trendy w kategorii projektów architektonicznych.
Przeszklona kuchnia letnia
Zacznijmy od niewielkiego projektu, jakim jest budynek KL1 (kuchnia letnia/budynek gospodarczy) o powierzchni zabudowy 24 m². Projekt ma do zaoferowania jedno główne pomieszczenie o powierzchni 18 m², który obejmuje część kuchenną do przygotowania posiłków oraz miejsce na wieloosobowy stół biesiadny lub po prostu na fotele, kanapy i leżanki. Duża powierzchnia przeszkleń sprawia, że nawet przebywając w środku mamy świetny widok na cały ogród, co zdecydowanie potęguje uczucie bliskości z naturą. A w przypadku ładnej pogody, taras budynku stanowi jego naturalne przedłużenie do spędzania wolnego czasu.
Kuchnia letnia z pergolą
Projekt KL4 to kolejna, niewielka kuchnia letnia, obejmująca w zasadzie jedno, przeszklone pomieszczenie (19 m²), pełniące funkcję części biesiadnej w ogrodzie z przestrzenią kuchenną oraz miejscem na stół, kanapy, fotele i inne meble sprzyjające wypoczynkowi i rekreacji. Jednak projekt ten poszerzono także o bardzo gustowną pergolę, dzięki czemu zewnętrzny taras stanowi jedność z bryłą budynku. Drewniana pergola zapewnia nam częściową ochronę przed zbyt mocnym słońcem, a może stanowić także bardzo ciekawą podstawę dla różnego rodzaju pnączy i roślin ozdobnych.
Z dwuspadowym dachem
Projekt WRD2443 (kuchnia letnia) warto przedstawić choćby ze względu na jego ciekawą stylistkę, nawiązującą do bardzo klasycznych forum budownictwa. W budynku znajduje się jedno główne pomieszczenie, w którym główny nacisk położony został na funkcję kuchenną z uwzględnieniem między innymi pieca chlebowego lub też wędzarni. Choć oczywiście spokojnie zmieści się tam także i stół dla ok. 6-7 osób lub meble wypoczynkowe. Druga część budynku to przestronny, zadaszony taras z miejscem do biesiadowania oraz uwzględnionym miejscem na zewnętrzny kominek, piec, grill lub wędzarnię.
Przeszklona z dwuspadowym dachem
KL 6 to kuchnia letnia z dużym pomieszczeniem biesiadnym (i kuchennym jednocześnie) o powierzchni 19 m², ale w projekcie uwzględniono też toaletę – co z pewnością będzie autem dla wielu osób. W przypadku, gdy kuchnia letnia jest oddalona od domu lub nawet stanowi samodzielną konstrukcję na działce – rozwiązanie to wydaje się być obowiązkowe. Dzięki zastosowaniu dwuspadowego dachu budynek ten zyskał bardzo klasyczną linię architektoniczną, do której jesteśmy przyzwyczajeni już od wielu lat. Na zewnątrz projektanci proponują przestronny taras ogrodowy jako naturalne przedłużenie przestrzeni wypoczynkowej budynku.
Nowoczesna z pergolą
Projekt KL 2 jest w zasadzie bardzo zbliżony do opisanych wyżej projektów, jednak warto w nim zwrócić uwagę na dodane dwa pomieszczenia, które mimo iż nie są zbyt duże, mogą zdecydowanie ułatwić życie. Pierwszym z nich jest zamykana spiżarnia, która sprawia, że nie ma konieczności przechowywania wszystkich produktów spożywczych czy nawet naczyń w głównej części budynku, a więc w miejscu przeznaczonym na odpoczynek i relaks. Pozwala to więc na zachowanie porządku i odpowiedniej estetyki tego miejsca. Drugie dodane pomieszczanie to skład na drewno na zewnętrznej ścianie budynku – jest to pomieszczenie specjalnie otwarte i tylko częściowo przysłonięte ozdobnymi listwami, co pozwala na cyrkulację powietrza – czynnik konieczny przy suszeniu i sezonowaniu drewna do kominka lub na ognisko.
Domek wypoczynkowy z kuchnią letnią
Projekt KL 8 to kuchnia letnia już w trochę większych rozmiarach – powierzchnia zabudowy budynku wynosi 45 m². Budynek ma do zaoferowania główne pomieszczenie o powierzchni ponad 30 m², w której znalazło się miejsce na część kuchenną, stół biesiadny oraz meble do wypoczynku. W budynku uwzględniono również toaletę, a także i osobne pomieszczenie gospodarcze, które umożliwia na przykład przechowywanie narzędzi i materiałów ogrodniczych – dzięki czemu budynek dodatkowo zyskuje na użyteczności.
Domek wypoczynkowy de lux z kuchnia letnią
Projekt KL 12 to spory domek wypoczynkowy z dużą kuchnią letnią, w dodatku w wersji de lux. Główna część budynku to miejsce biesiadne z aneksem kuchennym o powierzchni 25 m². W budynku przewidziano także w pełni funkcjonalną łazienkę oraz pomieszczenie gospodarcze z dostępem zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Bardzo ciekawy dodatek stanowi tutaj osobny ogród zimowy o powierzchni ponad 10 m², który w pełni pozwala delektować się kontaktem z naturą, nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. To również świetna gratka dla wszelkich miłośników ogrodnictwa i przydomowych plantacji egzotycznych roślin. Projekt oferuje również częściowo kryty dachem taras, w którym zastosowano również drewniane pergole, które umożliwiają mnóstwo kombinacji przy aranżacji tej przestrzeni na własne potrzeby.
Jak pokazują powyższe przykłady, oferta kuchni letnich na rynku cechuje się sporą różnorodnością. Są oczywiście pewne elementy, które powielane są w wielu projektach, ale dzięki możliwości wyboru konkretnego metrażu oraz odpowiedniego rozkładu i rodzaju pomieszczeń, każdy jest w stanie znaleźć projekt, który będzie najlepiej spełniał indywidualne oczekiwania i potrzeby. Oczywiście kuchnie letnie nie zastąpią w pełni domku letniskowego, ale też nie są prostą altaną ogrodową – są to po prostu bardzo konkretne projekty pod szczególne oczekiwania i w tym zakresie sprawdzają się rewelacyjnie.
Artykuł przygotowany na podstawie materiałów extradom.pl.
Artykuły pokrewne: