Fot. Sherpa
Dawniej podczas wznoszenia konstrukcji drewnianych cieśle korzystali z tzw. połączeń ciesielskich, pozwalających łączyć drewniane elementy bez użycia dodatkowych okuć. Dziś o wiele łatwiej uzyskamy doskonałe efekty, używając nowoczesnych i bardzo wytrzymałych łączników do drewna.
Firma Sherpa to wiodący producent technologii łączenia elementów drewnianych. Cała technologia opiera się na od lat sprawdzonym systemie łączenia dwóch elementów za pomocą techniki na jaskółczy ogon. Dzięki wykorzystaniu tej technologii jesteśmy w stanie szybko i łatwo połączyć ze sobą dwa elementy konstrukcji drewnianych. Szeroka oferta łączników pozwala dobrać do każdego rodzaju budowli odpowiedni łącznik, który wytrzyma ciężar całej konstrukcji. W ofercie są dostępne łączniki, które mają różne zastosowanie: od serii montażowej, której elementy są wykorzystywane podczas produkcji mebli, przez łączniki do wiat, altanek, schodów, ogrodów zimowych, po łączniki przenoszące obciążenie rzędu 300 kN, przeznaczone do dużych konstrukcji budowlanych.
Łączniki Sherpa
W ostatnim czasie doszło do poszerzenia oferty produktowej o łączniki do stali i betonu, a zatem mamy teraz możliwość połączenia także drewnianych elementów konstrukcji z elementami betonowymi oraz stalowymi. Te trzy możliwości połączenia sprawiają, że łączniki mogą być wykorzystywane do szerokiego zakresu prac z użyciem drewna i innych materiałów. Dużą zaletą tych wszystkich systemów jest łatwość montażu i zwiększona mobilność. Aby zmontować łączniki należy tylko nasunąć jedną płytę aluminiową na drugą i zabezpieczyć ją jedną lub dwoma śrubami zabezpieczającymi przed rozsunięciem. Demontaż jest nie tylko łatwy, lecz także szybki, ta prostota przekłada się bezpośrednio na możliwości manewrowania całą konstrukcją. Możemy ją w dowolnym czasie zdemontować i przenieść w inne miejsce, aby ją tam ponownie zmontować.
Wykorzystując technologię firmy Sherpa możemy zadbać także o estetykę i charakter naszej budowli, konstrukcji lub mebla. Jesteśmy w stanie stworzyć połączenie widoczne, w którym pokazane są aluminiowe płyty, co nadaje konstrukcji nowoczesny charakter, oraz wykonać połączenie niewidoczne, w którym jedną płytę chowamy w belce, frezując gniazdo pod wymiar łącznika. Wszystkie łączniki są produkowane w Austrii, tam są poddawane ciągłym badaniom na wyższych uczelniach technicznych i w laboratoriach, mają stosowne certyfikaty i spełniają europejskie standardy budowlane.