Fot. Rondell Melling z Pixabay
Artykuł sponsorowany

Niezwykle ważnym elementem każdego wystroju wnętrza są lampy żyrandole, są one powszechnie stosowaną formą głównego oświetlenia. Dokonując wyboru, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, które umożliwią dopasowanie lamp do wystroju wnętrza, a jednocześnie pozwolą na oświetlenie w sposób praktyczny i miły dla oka.

Żyrandole – oświetlenie sufitowe

Obowiązkowym elementem prawie w każdym salonie są lampy żyrandole, które zazwyczaj są umieszczone centralnie nad strefą wypoczynkową. W zależności od wielkości wnętrza można zdecydować się na ich różne wielkości, formy i rodzaje. Mogą być one wykonane z bardzo różnych materiałów, występują również w szerokiej gamie kolorystycznej. Zazwyczaj są one mocowane do sufitu na cienkich, prawie niewidocznych linkach, albo na specjalnych przewodach z tworzywa sztucznego w oplocie wykonanym z tkaniny. Wiszące lampy żyrandole są doskonałym rozwiązaniem w nowoczesnych przestronnych salonach, bardzo dobrze sprawdza się także w pomieszczeniach z antresolą. Należy również pamiętać, że decydując się na lampy żyrandole ze światłem skierowanym do dołu, trzeba liczyć się z tym, że wnętrze będzie wydawało się niższe. Z kolei lampy żyrandole ze światłem skierowanym ku górze sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Zazwyczaj żyrandole, które mają kilka źródeł światła, będą dobrym rozwiązaniem zarówno w pomieszczeniach o średniej, jak i większej powierzchni. Zastosowanie odpowiedniej formy abażura umożliwia ich dopasowanie do stylistyki skandynawskiej, loftowej albo minimalistycznej.

Żyrandol – ważny element aranżacji wnętrza

Korzystając z okazałych lamp żyrandoli, trzeba liczyć się ze sporymi kosztami, ale jest to wydatek, który służy niejednokrotnie całym pokoleniom. Są one często dekoracją salonu, ale również jadalni. Do wnętrz w stylu klasycznym albo glamour można skorzystać z lamp żyrandoli udekorowanych kryształkami. Odbijają one światło słoneczne w ciągu dnia, a wieczorem dodają pomieszczeniom blasku oraz powiększają je optycznie. Jest to wyjątkowy rodzaj dekoracji i doskonała ozdoba nie tylko sufitu, ale również całego pomieszczenia. Stosowane są także lampy żyrandole wykonane z akrylu, mogą być one zamiennikiem bardziej atrakcyjnym cenowo, nie odbijają jednak tak dobrze światłą, jak kryształowe dekoracje wykonane ze szkła.

Należy pamiętać, że lampy żyrandole powinny wpisywać się w estetykę całości wnętrza. Mogą stanowić kulminacyjny element w przestrzeni, ale jednocześnie powinny harmonijnie wtapiać się w stylistykę pomieszczenia.