Artykuł sponsorowany

Malowanie ścian to świetny i niedrogi sposób na odświeżenie wnętrza. Poprzez pomalowanie ścian i sufitów możemy diametralnie zmienić wystrój naszego wnętrza. Dodatkowo do tej czynności nie jest potrzebny żaden specjalista, wszystko możemy zrobić sami.

Zazwyczaj pomalowanie ścian nie sprawia większej trudności. Problem zaczyna się przy malowaniu sufitu. Często za to zabieramy się na samym końcu i z małą chęcią. W rzeczywistości samodzielne malowanie sufitu nie jest takie ciężkie, jak się wydaje. Wymaga to precyzji i dokładności, ale bardzo ważna jest technika oraz wybór farb.

Poniżej przedstawię Wam malowanie sufitu krok po kroku oraz polecane produkty. Ważne jest również to aby remont zacząć od malowania ścian a później przejść do malowania sufitów.

Malowanie sufitu – jak malować bez smug?

W pierwszej kolejności powinniśmy prawidłowo przygotować powierzchnię w pomieszczeniu. Zanim sięgniemy po wałki i farbę dokładnie oczyśćmy podłoże ze starych, łuszczących się powłok malarskich, usuńmy ponadto wszelkie plamy i zatłuszczenia. Ważne, aby uzupełnić ubytki i rysy. Pamiętajmy również o umyciu sufitu wodą z płynem do mycia ścian, pozbywając się ewentualnych zabrudzeń. Taki zabieg pozwoli usunąć ślady, których nie widzimy gołym okiem – na przykład kurz czy osad spowodowany dymem papierosowym.

Przed rozpoczęciem malowania musimy zadbać o odpowiednie akcesoria. W przypadku malowania sufitu najlepiej sprawdzą się duże, szerokie wałki teleskopowe, niewielki pędzel oraz taśma malarska.

Zanim zaczniemy malować sufit, musimy zabezpieczyć pomieszczenie. Zarówno podłogę, okna, jak i znajdujące się w nim wyposażenie. Meble bez problemu zabezpieczymy folią malarską. Okna, kontakty oraz inne elementy na ścianie zabezpieczymy taśmą malarską.

Nakładanie farby zaczynamy od miejsc trudno dostępnych za pomocą pędzla. Następnie malujemy pozostałe powierzchnie przy pomocy wałka w równoległe pasy. Staraj się nie robić przerw między pasami farby. Najlepiej nałożyć dwie warstwy w odpowiednim odstępie czasowym. Pomalowany sufit zostawiamy do wyschnięcia.

Jaką farbę wybrać do malowania sufitu?

Jakie farby sufitowe sprawdzą się najlepiej? Do malowania ścian i sufitów używamy farb emulsyjnych, są to wodne emalia. Schną szybciej niż produkty olejne i charakteryzują się niższą zawartością lotnych związków organicznych niż inne preparaty. Dzięki temu farby emulsyjne są bezpieczne. Produkt charakteryzuje także szeroki wybór kolorów.

Najlepiej wybrać do sufitu farbę matową, ukryje ona wszelkie niedoskonałości sufitu. Głęboki mat daje też najbardziej przytulny efekt i nie odbija refleksów słonecznych.

W przypadku farb do sufitów duże znaczenie ma konsystencja emulsji. Farb powinna być gęsta tak, aby nie rozchlapywała się po podłodze i ścianach.

Łatwiej będzie nam pomalować sufit, jeśli farba będzie łatwa w aplikacji, farba powinna dobrze się rozprowadzać, dzięki czemu unikniemy smug na suficie.

Kolejną ważną kwestią jest, aby emulsja była wolnoschnąca. Farba sufitowa nie może wysychać za szybko. Wolnoschnące emulsje nie pozostawiają smug i śladów po pędzlu, a ponadto umożliwiają dokonywanie poprawek.

Samodzielne malowanie sufitu nie jest trudne, ale wymaga precyzji i zaangażowania. Przestrzegając powyższych wskazówek, będziesz mógł cieszyć oko sufitem bez smug i plam. Dobra farba do sufitu, odpowiednie przygotowanie podłoża, dobrane akcesoria do malowania i precyzja to klucz do sukcesu. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić wygląd Twoich wnętrz.