Fot. Komandor
Wzorzyste tapety, stylowy zegar z kukułką, malowane na biało meble – wnętrza w stylu vintage mają niepowtarzalny klimat, który łączy dawną stylistykę z nowoczesnym charakterem aranżacji. Podpowiadamy w jaki sposób łączyć współczesne trendy wnętrzarskie z tym, co tylko z pozoru jest „przestarzałe”.
Vinatage to wszystkie „przedmioty z przeszłością”, które posiadają więcej niż 25 lat. Urządzając wnętrze w tym stylu, nawiązujemy do mody z minionych epok, wydobywając z przeszłości najbardziej stylowe elementy. Wbrew pozorom to, co zdobiło mieszkania kilkadziesiąt lat temu, może świetnie komponować się z nowoczesnością tworząc niepowtarzalny charakter mieszkania.
– Styl vintage w aranżacji wnętrz nie ma określonych zasad, bazuje raczej na swobodzie aranżacji i fantazji urządzającego. Wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz umiejętności łączenia starego z nowym – komentuje Monika Szczęsny z firmy Komandor. – Aby wnętrze nie straciło dobrego smaku warto zastosować się do dwóch prostych reguł: do wystylizowanego wnętrza wprowadzamy nowoczesne meble lub na odwrót – współczesne pomieszczenia dekorujemy wyposażeniem vintage.
Przeciwieństwa się przyciągają
Kluczem do udanej aranżacji w stylu vintage są stylowe meble. Także w tym przypadku możemy łączyć przedmioty nawiązujące do różnych epok – od właściciela zależy czy we wnętrzu będzie dominowała nowoczesność czy też przeważy w nim meblarski powrót do stylowej przeszłości.
– Urządzenie mieszkania w stylu vintage to nie tylko zestawienie antyków z akcentami współczesności. Dobrym rozwiązaniem są również nowoczesne meble wykonywane na wymiar, które swą stylistyką nawiązują do dawnych lat – komentuje Monika Szczęsny z firmy Komandor. – Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, gdyż łączy funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni oraz ciekawy design.
Urządzając wnętrze w stylu vintage nie możemy bać się nowoczesności – wręcz przeciwnie, powinniśmy się nią w głównej mierze zainspirować. Aranżację warto zacząć od wyznaczenia elementu przewodniego i do niego dopasować resztę dodatków na zasadzie przeciwieństw, np. nowoczesną szafę zestawiamy z wypoczynkiem rodem z lat 50-tych.