Zdjęcia Velux

Rolety wewnętrzne w oknach połaciowych znacząco zwiększają komfort mieszkańców. Na rynku pojawiły się już modele rolet, które bez problemu można zamontować samodzielnie. Pokazujemy, krok po kroku, jak samodzielnie zamontować roletę Velux.

Montujemy roletę wewnętrzną w oknie połaciowym

Informacja o rozmiarze okna znajduje się na tabliczce znamionowej. Fot. Velux

Montaż rolety wewnętrznej Velux jest niezwykle prosty i szybki – bez problemu można go wykonać samodzielnie. Velux w swoich oknach stosuje system Pick&Click, co oznacza, że zaczepy montażowe do rolet są już zainstalowane na etapie produkcji okna. Aby dobrać odpowiednią roletę do okna dachowego nie trzeba robić samodzielnie pomiarów, wystarczy odczytać rozmiar okna z tabliczki znamionowej umieszczonej na skrzydle (tabliczka jest widoczna po otwarciu okna) i na tej podstawie złożyć zamówienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mieć pewność, że roleta będzie idealnie pasować do okna. Mamy do wyboru różne rodzaje rolet wewnętrznych, np. dekoracyjne, plisowane, zaciemniające. Ich wybór zależy od naszych potrzeb i upodobań. Pamiętajmy jednak, żeby zwrócić uwagę, czy okno jest nowej generacji, bo ma ono nawet o 10 % większą powierzchnię szyby, dlatego do tych okien potrzebna jest inna, specjalnie dedykowana seria rolet.

 

Montujemy roletę wewnętrzną w oknie połaciowym1. W opakowaniu rolety znajdziemy następujące elementy:

  • górną kasetę rolety
  • dwie prowadnice
  • dwa zaczepy do zamocowania prowadnic, wkręty do zamocowania prowadnic oraz zaczepów montażowych
  • obrazkową instrukcję
  • narzędzie montażowe – mini wkrętak

Do montażu możemy użyć też tradycyjnego wkrętaka krzyżowego lub miniwkrętarki akumulatorowej.Montujemy roletę wewnętrzną w oknie połaciowym

 

2. Montaż zaczynamy od instalacji górnej kasety rolety. Pamiętajmy, by nie ściągać blokad (czerwonych, plastikowych kółek) – jeśli roleta rozłoży się na tym etapie, utrudni nam to poprawny montaż. Kasetę wciskamy w zaczepy montażowe, umieszczone w górnych rogach ościeżnicy. Odgłos kliknięcia będzie świadczył o tym, że kaseta została zamontowana poprawnie.

Montujemy roletę wewnętrzną w oknie połaciowym

 

 

3. W dolnych rogach skrzydła przykręcamy uchwyty do zamocowania prowadnic i naciągnięcia, niewidocznych po instalacji, sznurków, które umożliwiają ruch rolety.

Montujemy roletę wewnętrzną w oknie połaciowym

 

 

 

 

4. Następny etap to montaż prowadnic. Ich górne końce wsuwamy w kasetę, sprawdzamy czy ich krawędzie stykają się i nie ma tam przerwy. Ich dolne końce wciskamy we wcześniej zamontowane zaczepy montażowe w dole skrzydła, tutaj również usłyszymy kliknięcie.

Montujemy roletę wewnętrzną w oknie połaciowym

 

 

5. Następny krok to przykręcenie prowadnic do ościeżnicy. Mają one przygotowane otwory, ilość wkrętów jest uzależniona od długości okna. Wszystkie wkręty są w komplecie, przykręcamy je w wyznaczonych miejscach. Montujemy roletę wewnętrzną w oknie połaciowym

 

 

 

 

6. Następnie zdejmujemy blokady z górnej kasety rolety (czerwone, plastikowe kółka). Rozwijamy sznurek i mocno napinamy go wzdłuż prowadnicy.

 

Montujemy roletę wewnętrzną w oknie połaciowym

 

 

 

7. Końcówkę sznurka wciskamy w dolny zaczep montażowy.  Następnie zdejmujemy pozostałe zabezpieczenia.

 

Montujemy roletę wewnętrzną w oknie połaciowym

 

8. Roleta została już zamocowana. Sprawdzamy, czy swobodnie opuszcza się i podnosi. Przecieramy ją mokrą ściereczką, aby rozprostować materiał.

 

Samodzielny montaż rolety jest niezwykle prosty, zajmie nam nie więcej niż pół godziny. Poza tym zaoszczędzimy na kosztach montażu przez fachowca. Zamontowana roleta z bajkowej kolekcji Velux&Disney świetnie sprawdzi się w pokojach dziecięcych, które zazwyczaj spełniają wiele funkcji. W nocy, dla spokojnego snu zapewni zaciemnienie, a w ciągu dnia pozwoli na regulację ilości wpadającego światła. Ulubieni bohaterowie bajek pobudzą wyobraźnię dziecka i zapewnią kolorowe sny.

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firmy Velux.