Artykuł sponsorowany
Rynek developerski kwitnie, zakup nowego mieszkania to coraz popularniejszy sposób na własne cztery kąty. Niewątpliwie to spore wyzwania związane często z zaciągnięciem wysokiego kredytu, którym wiążemy się z bankiem na dużą część życia. Dlatego wybór powinien być przemyślany, developer prześwietlony pod kątem uczciwości, a odbiór mieszkania poprzedzony szczegółowymi oględzinami.
Czy fachowiec jest niezbędny?
Nadszedł czas odebrania kluczy do wymarzonego „M”. Gwoździem programu jest zawsze podpisanie protokołu odbioru. Odbiór techniczny finalizuje przedsięwzięcie, po jego podpisaniu trudniej będzie wyegzekwować ewentualne poprawki. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby przed podpisaniem dokumentu dokładnie sprawdzić faktyczny stan techniczny nieruchomości.
Niektórzy do tego celu zatrudniają wyspecjalizowaną firmę, inni korzystają z pomocy wujka budowlańca, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oszczędzając finanse, i tak uszczuplone przez zakup, samodzielnie podjąć się oceny technicznej mieszkania. Wystarczy odrobina przyswojonej teorii, miarka i wprawne oko.
Co może pójść nie tak?
Pomyślicie: co może pójść nie tak? Przecież mieszkanie jest świeże, nowe, czyste, piękne po prostu i wydaje się, że wszystko jest w porządku, tym bardziej że odbywały się konsultacje i oględziny w trakcie budowy. Niech was nie zwiedzie ten pozornie nieskazitelny ład i nie przyćmi nadmiar pozytywnych emocji. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości, należy bardzo drobiazgowo przyjrzeć się całemu mieszkaniu.
Odbiór techniczny — mierzenie i sprawdzanie
Umowa i projekt są sprawą najważniejszą, powinniśmy otrzymać je od developera. To w tych dokumentach znajdują się informacje o wykorzystanych do budowy i wykończenia materiałach, czy schematy wszystkich instalacji. Jeśli już mamy je w ręku, czas na szczegółowe oględziny mieszkania. Najlepiej dokonać tego w ciągu dnia, nie wieczorem. Mrok więcej wybacza, za to w świetle dziennym widać wszystkie niedociągnięcia jak na dłoni.
Pierwszą rzeczą jest pomiar pomieszczeń — wymiary muszą być zgodne z projektem, a ściany, sufity i podłogi powinny być pozbawione krzywizn. Wykorzystajmy do tego miarkę budowlaną i poziomicę. Należy zwrócić uwagę na jakość wykonanego tynku, nie może on być spękany, wypełniony pęcherzami powietrza, czy pofalowany.
Stolarka okienna i drzwiowa to ważny element. Okna i drzwi powinny zamykać i otwierać się z łatwością. Należy sprawdzić zgodność ich wymiarów z projektem. Szyby powinny dosłownie świecić nieskazitelnością, brak rys, przytarć i pęknięć z łatwością ocenimy w świetle dziennym gołym okiem bez zbędnych przyrządów. Zwracamy uwagę również na uszczelki w oknach i brak szczelin dookoła okien. Ten aspekt odpowiada za brak przeciągów oraz ochronę termiczną mieszkania.
Następnie dokładnie sprawdzamy instalację elektryczną, czyli właściwą lokalizację gniazdek elektrycznych, oraz niezawodność oświetlenia. Potem skupiamy się na instalacji wodno-kanalizacyjnej i poprawności doprowadzenia i odprowadzenia wody. Na końcu przyjrzymy się jeszcze poprawności działania wentylacji rozprowadzonej w mieszkaniu i zgodności wywietrzników okiennych z projektem.
Odbiór techniczny wymaga co prawda odpowiedniej wiedzy, aby nie pominąć ważnych elementów wykończenia mieszkania, ale z całą pewnością uzbrojeni w odpowiednie przyrządy pomiarowe i świadomość ewentualnych błędów, możemy podjąć się go samodzielnie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Szklane Tarasy.