Z projektowaniem wnętrz jest jak z modą – trendy wciąż ulegają zmianie, niektóre tendencje wracają do łask a inne odchodzą do lamusa. Jeśli jesteś w trakcie remontu łazienki sprawdź jak najlepiej zaaranżować ją aby była modna i nowoczesna, a jednocześnie praktyczna.

Silnym trendem w urządzaniu łazienki są aktualnie materiały inspirowane naturą – drewno, beton, kamień czy nawet metal. Równie popularne są teraz płyty 3D – takie segmenty możemy zainstalować na jednej ścianie łazienki aby ożywić i uatrakcyjnić wnętrze. Również kolory mebli czy płytek powinny nawiązywać do kolorów ziemi i natury – beże, szarości, grafit – to kolory, które będą królować w najbliższych sezonach. Zamiast tradycyjnych umywalek montujemy coraz częściej umywalki nablatowe i najlepiej jeśli też są skonstruowane z kamienia lub odpowiednio zaimpregnowanego drewna. Powrót do natury bierzemy też coraz częściej zupełnie dosłownie – wstawiając do łazienki rośliny czy tworząc „żywe ściany” z mchu.

Wysoki połysk i mozaiki

Meble na wysoki połysk czy glazura łazienkowa nigdy nie stracą na popularności a świetnie nadają się do mniejszych łazienek gdzie w połączeniu z odpowiednim światłem optycznie powiększają pomieszczenie. Dodatkowo takie umeblowanie nadaje elegancji i powiewu nowoczesności, jest łatwe w czyszczeniu i świetnie zgrywa się z minimalistycznym stylem. Fronty z połyskiem odważnie zestawione ze wspomnianym już betonem lub drewnem stworzą niebanalne wnętrze. Do łask wracają też mozaiki, z których można wydzielać sekcje w łazience lub układać z nich ornamenty. Super modne są też płytki w kształcie sześcianów.

Kabiny prysznicowe bez kabin

Bardzo popularne stały się tzw. kabiny walk – in i powoli wypierają one tradycyjne kabiny prysznicowe, a nawet wanny. To rozwiązanie jest tańsze, wygodniejsze, łatwiejsze w czyszczeniu – praktycznie same plusy! Bardzo często buduje się je w rogu łazienki przy pomocy tylko jednej przeszklonej ściany położonej bezpośrednio na lekko obniżonej posadzce, pełniącej funkcję brodzika. Wypierane są również tradycyjne panele prysznicowe ze słuchawkami. Teraz najmodniejsze są deszczownice, niekiedy w naprawdę nietypowych kształtach. Inne elementy armatury łazienkowej, jak np. kran również z czasem nabierają nietypowych kształtów, a jednocześnie są konstruowane w coraz bardziej minimalistycznym stylu. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup wanny najlepiej wybierz tę wolno stojącą.

urządzamy łazienkę

Minimalizm lub mieszanka stylów

To od Ciebie zależy w jakim kierunku pójdziesz – nowoczesna łazienka nie oznacza jednego stylu. Jedni chętnie tworzą łazienki cechujące się jak największą prostotą, unikając nawet wstawiania do nich mebli – meble tworzą odpowiednio zaprojektowane wnęki w ścianach, czy zabudowa umywalki, wanny albo prysznica. Inni tworzą szalone projekty mieszając ze sobą np. styl retro z modernistycznymi elementami dekoracyjnymi. Ważne jest też oświetlenie – nowoczesne łazienki coraz częściej ozdabiane są specjalnymi taśmami LED czy punktowymi halogenami.