NarexFirma Narex Bystrice została założona w 1919 roku przez Vaclava Richtera, w miejscowości Bystrice w Czechach. Była to wtedy mała fabryka specjalizująca się w produkcji narzędzi ręcznych do obróbki drewna, dość szybko jednak firma ta zaczęła się intensywnie rozwijać. Po wojnie stała się częścią nowo utworzonego państwowego przedsiębiorstwa Narex Praha. Wkrótce firma stała się typowym komunistycznym kombinatem. W roku 1989, kiedy to w Czechach miała miejsc Aksamitna Rewolucja, poszczególne zakłady produkcyjne należące do Narex Praha zostały rozdzielone do nowych spółek, które uzyskały prawo do posługiwania się nazwą Narex. Zakład w miejscowości Bystrice przeszedł w ręce prywatne i stał się przedsiębiorstwem o nazwie Narex Bystrice, specjalizującym się głównie w produkcji dłut. Spuścizną czasów komunistycznych, wykorzystywaną z powodzeniem do dzisiaj, okazała się wyjątkowa stal chromowo-manganowa, dzięki której dłuta tej firmy mają świetny stosunek ceny do jakości.
W ostatnich latach firma Narex Bystrice znowu zaczęła dynamicznie się rozwijać. Poszerzany jest asortyment narzędzi, wprowadzane są nowe rozwiązania techniczne. Również wykonanie, wygląd i ergonomia narzędzi znacznie się polepszyły. Obecnie Narex nadal specjalizuje się w produkcji narzędzi ręcznych, jednak nie tylko do obróbki drewna. Aktualna oferta obejmuje m.in. narzędzia wkrętakowe, jak i dobrze znane na naszym rynku dłuta rzeźbiarskie, stolarskie, a także tokarskie.
Oferta cały czas jest poszerzana o nowe, ciekawe produkty, które ze względu na przystępną cenę cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Firma eksportuje swoje produkty do blisko 50 krajów świata, w tym również na bardzo wymagające rynki, jak brytyjski, czy amerykański. W Polsce dystrybucją narzędzi tej marki zajmuje się sklep internetowy www.dluta.pl.