W Twoim domu z pewnością nie może zabraknąć narzędzi ręcznych. Czasem jednak może być trudne wybranie odpowiedniego sprzętu niezbędnego podczas napraw i drobnych robót. Podpowiadamy jakie narzędzia ręczne warto wybrać do domu czy warsztatu.
Zestaw podstawowych narzędzi ręcznych
Narzędzia podstawowe należą do tej grupy narzędzi ręcznych, które stanowią absolutne minimum w przydomowym warsztacie. Nie oznacza to jednak, że wybierając je masz nie skupiać się na ich jakości. Dobrej klasy narzędzia ręczne znajdziesz na pewno w sklepach online, a jedną z propozycji jest www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/narzedzia-reczne gdzie możesz zobaczyć różne rodzaje akcesoriów dopasowane do konkretnych prac.
Do podstawowych narzędzi na pewno możemy zaliczyć młotek ślusarski, który powinien znaleźć się w warsztacie każdego majsterkowicza. Służy on do wbijania gwoździ i prac związanych z dłutowaniem drobnych elementów. Kolejną grupę narzędzi ręcznych stanowią wkrętaki. Tutaj istnieje jasny podział na płaskie i krzyżowe oraz instalacyjne (tak zwane próbniki napięcia).
W Twoim warsztacie nie powinno zabraknąć szczypiec uniwersalnych zwanych kombinerkami (idealne do przytrzymywania elementów, przecinania kabli, a także wyciągania gwoździ). Oprócz wspomnianych podstawowych narzędzi ręcznych niezbędne w domu są klucze płasko-oczkowe o różnych rozmiarach i naturalnie latarka, która wbrew pozorom bardzo często się przydaje.
Narzędzia niezbędne do łączenia elementów
To kolejna grupa narzędzi, bez której nie stworzysz zestawu dla majsterkowicza. Zaliczają się tutaj zszywacze, zszywki i nitownice. Te pierwsze są wprost niezastąpione podczas prac instalacyjnych, tapicerskich i dekarskich. Można je podzielić na zszywacze elektryczne (do bardziej skomplikowanych prac) i zszywacze ręczne (przydatne w wykonywaniu prostych zadań). Z kolei nitownice to świetna alternatywa dla spawania, lutowania czy zgrzewania, dzięki której można w łatwy sposób połączyć ze sobą metalowe elementy.
Narzędzia do wykonywania pomiarów
Bardzo wygodnym akcesorium jest tu na pewno miarka zwijana, którą można schować do kieszeni i zawsze nosić ze sobą. Oprócz miarki zwijanej jest jeszcze miarka składana, wykonana ze stali lub drewna. Nie można tutaj nie uwzględnić także suwmiarek, mikrometrów oraz kątowników, które przydadzą się podczas wykonywania bardziej precyzyjnych pomiarów.
Narzędzia przydatne w budownictwie
Na pewno do podstawowych narzędzi budowlanych zaliczyć należy maszyny do glazury oraz łomy z wyciągaczem i przecinaki murarskie. Łomy z wyciągaczem przydadzą się w bardziej zaawansowanych pracach, umożliwiają one też (poprzez swoje wyprofilowanie) wyciąganie gwoździ z wybranych powierzchni.
Przecinak murarski będzie z kolei niezastąpiony do przecinania twardych powierzchni, takich jak stare tynki, podłogi betonowe czy cegły. Natomiast maszyny przeznaczone do glazury to głównie przecinaki do glazury dedykowane do prac związanych z cięciem płytek ceramicznych.
Narzędzia malarskie
Najprostszym narzędziem malarskim są oczywiście pędzle. Wyróżnić tu można pędzle okrągłe, płaskie, do farb rozpuszczalnikowych, wodnych, do farb akrylowych czy olejnych. Na pewno należy wspomnieć także o wałkach służących do malowania większych powierzchni.
Tutaj bardzo pomocnym akcesorium mogą okazać się także kuwety i kratki służące do odsączania farby z wałka. Bardziej nowoczesnymi narzędziami malarskimi są też pistolety i agregaty, które pozwalają na pokrycie w dość krótkim czasie sporych powierzchni. Jeśli chodzi o podstawowe sprzęty malarskie, wymienić oczywiście trzeba taśmy malarskie zabezpieczające okna i umożliwiające malowanie linii prostych.