Zdarza się, że w domu trzeba wykonać prace remontowe. Warto mieć na wyposażeniu zestaw narzędzi. Jeżeli mamy warsztat domowy, z pewnością mamy na podorędziu różne zestawy narzędzi – jednak ich rodzaj i ilość zależy głównie od zainteresowań i potrzeb. Jakie narzędzia warto mieć w domu, gdy zajdzie konieczność naprawy sprzętów lub wykonania niewielkiego remontu? Radzimy w jakie narzędzia się zaopatrzyć i do czego służą.
Narzędzia stolarskie, które zawsze się przydają i warto je mieć
W Internecie można znaleźć wiele humorystycznych opinii, według których do większości napraw wystarczą dwie rzeczy – spray WD-40 oraz mocna taśma klejąca. Nie negujemy skuteczności substancji penetrującej ani super-taśmy, jednakże domowy warsztat powinien zawierać trochę więcej narzędzi. Dzięki podstawowemu zestawowi naprawimy sporo rzeczy na własną rękę. Jakie to narzędzia?
Narzędzia stolarskie ręczne niezbędne w domu – lista
1. Młotek
Młotek to absolutna podstawa wszelkich prac – nie tylko stolarskich. Polecamy kupno młotka ciesielskiego – to w zasadzie dwa narzędzia w jednym. W tylnej części młotka ciesielskiego znajduje się wcięcie, które umożliwia wyjmowanie gwoździ – to bardzo praktyczne rozwiązanie.
2. Zestaw śrubokrętów
Jeden śrubokręt nie wystarczy – wkręty mają różne rozmiary oraz zróżnicowane gniazda w swoich główkach. O ile śrubokrętem płaskim można przykręcić wkręt z gniazdem krzyżowym, to na odwrót jest to bardzo trudne lub niemożliwe. Można zakupić cały zestaw śrubokrętów lub uchwyt z wymiennymi końcówkami (tzw. bitami) – w zależności od uznania, oba sprawdzą się tak samo dobrze.
3. Miarka (metrówka)
Ciężko wyobrazić sobie warsztat bez popularnej metrówki – precyzja w pracach stolarskich i naprawczych to konieczność. Kwestią indywidualnego wyboru jest to, czy zdecydujemy się na klasyczną składaną miarkę, czy tez na wersję kompaktową – czyli rozwijaną taśmową.
4. Kombinerki
Mocny chwyt i wielofunkcyjność – tak można właściwie opisać kombinerki. Niezastąpione przy odkręcaniu zaśniedziałych śrub, cięciu kabli, zaginaniu lub prostowaniu przedmiotów, a także wyjmowaniu krzywo wbitych gwoździ.
5. Klucz francuski
Kolejny niezbędny przedmiot w kuferku domowego majsterkowicza. Klucz z regulowaną wielkością szczęk świetnie nadaje się do odkręcania wężyków w instalacji hydraulicznej , przy wymianie baterii w umywalce lub wannie oraz przy naprawie roweru.
6. Piła
Zdarza się, że trzeba coś uciąć – wtedy piła jest jak znalazł. Zazwyczaj wystarczy w domy piła do drewna, z dużymi szeroko rozstawionymi zębami. Jednak w przypadku, gdy zgubimy klucz do kłódki, warto mieć tez brzeszczot do metalu. Uniwersalnym rozwiązaniem jest zakup piły ramowej, w której można po prostu wymienić brzeszczot – sama rama i brzeszczoty zajmą mniej miejsca, niż kilka różnych pił.
7. Poziomica
Warto wykonywać wszystkie prace stolarskie na wysokim poziomie – dlatego polecamy zaopatrzyć się w poziomicę. Najlepiej nie dłuższą niż 100 cm. Dzięki poziomicy mamy pewność, że wszelkie prace remontowe zakończą się sukcesem – także pod względem estetycznym. Poziomica przyda się przy malowaniu lub regulowaniu wysokości nóżek nowej kuchenki gazowej.
Narzędzia stolarskie elektryczne, bez których ciężko się obejść
Niektóre zadania wymagają użycia bardziej skomplikowanych narzędzi – to kwestia możliwości i precyzji, jaką dają elektronarzędzia. Technicznie – da się wywiercić otwór ręcznie, ale to czasochłonne zajęcie i istnieje prawdopodobieństwo, że otwór będzie daleki od ideału. Takich prac, których powodzenie zależy od precyzji, jest dużo więcej. Dlatego polecamy zainwestować w wysokiej jakości narzędzia stolarskie elektryczne. Ich listę przedstawiamy poniżej.
Elektronarzędzia, które warto posiadać w domu
1. Młotowiertarka
„Zwykła” wiertarka udarowa jest dobrym narzędziem, ale jeżeli zajdzie konieczność wywiercenia otworów w twardych materiałach (na przykład betonie) – udar mechaniczny się nie sprawdzi, możemy spalić wiertło. Młotowiertarka jest wyposażona w udar pneumatyczny, który poradzi sobie z tym bez najmniejszego problemu. A jeżeli chcemy wiercić otwory w innych materiałach – udar możemy po prostu wyłączyć.
2. Wkrętarka akumulatorowa
Śrubokręty spełniają swoje zadanie – nie ma co do tego wątpliwości. Jednakże gdy mamy do wkręcenia dziesiątki śrub, pracę wykonamy szybciej używają wkrętarki z akumulatorem. Polecamy zaopatrzenie się w zapasowy akumulator – tak na wszelki wypadek, aby nie narażać się na przestój w pracy.
3. Lutownica
Wyrwany kabel? Żaden problem, jeśli mamy lutownicę (i cynę oczywiście) – zaoszczędzimy czas i pieniądze na naprawie, bez potrzeby angażowania fachowca do przylutowania przewodów. Do domowego użytku wystarczy lutownica transformatorowa – jest niewielka i poręczna, za jej pomocą szybko i łatwo roztopimy cynę, by podłączyć zerwane kable w urządzeniu elektronicznym.
4. Miniszlifierka
Nazwa tego elektronarzędzia może być zwodnicza – miniszlifierka może jest niewielka, ale to wszechstronny sprzęt. W zależności od tego, w jaką końcówkę ją wyposażymy, może służyć jako tarcza tnąca, kamień szlifierski lub wiertarka. Warto ją mieć w domu.
5. Detektor kabli elektrycznych
Czeka nas wiercenie otworu w ścianie – istnieje ryzyko, że uszkodzimy instalację elektryczną (jeśli nie dysponujemy schematem – co jest dość częste). Z pomocą przychodzi detektor kabli – błyskawicznie ustalimy którędy przechodzą kable i problem mamy rozwiązany.
6. Szlifierka kątowa
Kolejne narzędzie, które ma o wiele więcej zastosowań, niż tylko szlifowanie. Szlifierka kątowa idealnie sprawdzi się przy cięciu twardych materiałów – metalowych rur, ceramiki lub na przykład cegieł. Najlepiej zakupić model o mocy co najmniej 800 W – wtedy mamy pewność, że sprosta wszelkim zadaniom.
7. Pistolet klejowy
Większość prac remontowych i naprawczych wymaga trwałego i szybkiego mocowania elementów. Nie zawsze jest to możliwe za pomocą wkrętów lub gwoździ – szczególnie przy naprawach. W takich sytuacjach warto mieć pistolet klejowy oraz zapas wkładów (w postaci długich walców kleju). Klej wykazuje swoje właściwości dopiero pod wpływem wysokiej temperatury – jest rozgrzewany bezpośrednio w pistolecie, a aplikacja odbywa się za pomocą wąskiej dyszy. Pistolet klejowy umożliwia błyskawiczne i precyzyjne nakładanie pożądanych ilości bardzo mocnego kleju.
Akcesoria i artykuły stolarskie – fundamenty skutecznego remontu
Narzędzia są bardzo ważne – nie wykonamy remontu jedynie za pomocą dwóch chętnych do pracy rąk. Musimy jednak pamiętać o kompleksowym wyposażeniu domowego warsztatu – niektóre narzędzia są bezużyteczne bez akcesoriów. Sam uchwyt śrubokrętu nie spełni zadania bez bitów, rama do piły nie przyda się do cięcia bez brzeszczotu. Pamiętajmy o zakupie niezbędnych artykułów stolarskich i akcesoriów, zarówno do ręcznych narzędzi stolarski, jak i do elektronarzędzi.