Artykuł sponsorowany
Nowocześnie wyglądające światła LED są najpopularniejszą techniką oświetlania pomieszczeń. Są tanie, ogólnodostępne i nadają wnętrzom innowacyjnego wyglądu. Duża popularność taśmy LED jest również związana z ich bezproblemowym montażem i niewielkim poborem prądu. Mogą być umiejscowione w wielu różnych miejscach, w których tradycyjne żarówki nie zmieściłyby się, lub nie pasowałyby w określonej przestrzeni. Zastanówmy się zatem, jak wybrać taśmę LED, by znacząco upiększyła nasze mieszkanie.
Dioda elektroluminescencyjna i jej zalety
Zacznijmy jednak od poruszenia niezwykle ważnej kwestii – co sprawia, że światła LED są tak popularną technologią, podbijającą cały świat? Z pewnością można wyróżnić szereg cech, które działają „na plus”. Jedną z najważniejszych zalet lamp LED jest ich wysoka energooszczędność. W przeciwieństwie do zwykłych żarówek, światła wykorzystujące technologię elektroluminescencyjną wytwarzają więcej światła przekładając to na zużycie energii. Co więcej, urządzenia „light-emitting diode” mogą emitować światło o pożądanym przez nas kolorze, bez konieczności stosowania filtrów czy kolorowych żarówek.
Lwią część świateł LED można modyfikować na różne sposoby, np. zwiększając natężenie światła poprzez ściemnianie. Diody LED nie zmieniają koloru światła, gdyż prąd przepływający do nich nie musi być obniżany, jak to się dzieje w przypadku zwykłych żarówek emitujących bardziej żółte światło po zmniejszeniu natężenia prądu. Dioda elektroluminescencyjna posiada także jeden duży atut, a mianowicie jest przedmiotem bardzo odpornym na działanie czynników zewnętrznych – diody, będące komponentami półprzewodnikowymi, trudno jest uszkodzić w wyniku wstrząsu zewnętrznego. Technologia ta bije na głowę konkurencję także w kontekście żywotności. Całkowity czas działania świateł LED może dochodzić nawet do 50 tysięcy godzin, podczas gdy żywotność lamp fluorescencyjnych oceniana jest na około 30 tysięcy godzin, a zwykłych żarówek na 1000–2000 godzin.
Jak wybrać taśmę LED i dopasować ją do naszych potrzeb?
Istnieje wiele rodzajów taśm LED oferowanych przez polskich i zagranicznych producentów. Na rynku wykrystalizowały się jednak dwa najważniejsze typy taśm, które są najczęściej spotykanymi rodzajami. Ich nazwy wzięły się od całkowitego wymiaru taśmy.
Możemy wyróżnić zatem:
- taśmy 3528 – o wymiarach 3,5 na 2,8 milimetra
- taśmy 5050 – w kształcie kwadratu o wymiarach 5 na 5 milimetrów
- taśmy 2835 – których stosunek szerokości do długości wynosi 2,8 : 3,5 milimetra
- taśmy 3014 – o wymiarach 3 milimetry na 1,4
- taśmy 5630 – te posiadają wymiary 5,6 na 3 milimetry.
Taśmy ledowe kupisz w sklepie internetowym: https://wroled.pl/tasmy-led
Inną cechą, dzięki której upewnimy się jak wybrać taśmę LED jest tzw. zagęszczenie, które zazwyczaj określa liczbę diod na pięć metrów bieżących taśmy. W sklepach znajdziemy produkty, których wartość zagęszczenia wynosi 150, 300, 480 lub 600.
Przykład umiejscowienia świateł LED w mieszkaniu
Technologia elektroluminescencyjna znajduje swoje zastosowanie w różnych dziedzinach, jednakże naprawdę zdumiewające efekty możemy uzyskać dekorując swoje mieszkanie światłami LED. O tym, gdzie je umieścimy, decyduje już tylko nasza wyobraźnia. Mogą być instalowane pod łóżkami, na suficie, przy kantach szafek, na listwach podłogowych. Mogą także stanowić substytut tradycyjnych halogenów czy żyrandoli. Efekt pięknego oświetlenia uzyskamy natychmiastowo. Diody LED zapalają się bardzo szybko. Typowa czerwona dioda LED osiągnie pełną jasność w mikrosekundach!
Podobne wartości osiągają także inne kolory diod, których czas zapalania się jest nieuchwytny dla ludzkiego oka. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wielokolorowych taśm LED, które dobierają barwy w zależności od wcześniej ustalonego cyklu. Takie lampy można umiejscowić np. na schodach. Technologia LED nie tylko je oświetli, ale i stworzy wspaniałą grę świateł, dzięki czemu uzyskamy wyjątkowy klimat we wnętrzu mieszkania. Lampy elektroluminescencyjne są odporne na działanie czynników zewnętrznych, jednakże w kontakcie z wodą mogą zostać uszkodzone. Remedium na wilgoć jest zastosowanie diod posiadających silikonową powłokę.
Źródło: